Ambrozija je biljka koja izaziva pravu pošast kod ljudi alergičnih na njen polen! Raste na zapuštenim mestima, pored puteva, pruga i na nasipima, a kao korov ulazi u žita koja se žanju, voćnjake, vinograde, bašte, odakle je teško iskoreniti. Ima, nažalost, mogućnosti da ozbiljno naruši zdravlje, jer predstavlja jednu od najopasnijih alergenih biljaka na svetu.
Ambrozija niče od sredine aprila, a cveta u kasno leto i jesen, tačnije od sredine jula do prvih jesenjih mrazeva. U narodu je ambrozija poznata još i kao limudžik, opaš, parložna trava, pelenasta ambrozija, amerikanka i fazanuša. Naime, ambrozija nije evropska biljka, već je na nekom od prekookeanskih brodova doneta na naš kontinent krajem 19. veka. Od tada počinje da se nezadrživo širi tako da je danas na Starom kontinentu ima više nego u Americi. Zbog takve situacije, i u našoj zemlji pokrenuta je ozbiljna akcija nadgledanja površina i uklanjanje ovog korova. Potreba za njenim uništavanjem se nametnula zato što je izuzetno štetna, a uveliko se odomaćila u Vojvodini, Mačvi, nižim delovima Šumadije, Pomoravlju… U prirodi ovu biljku, zbog gorkog ukusa, ne jede nijedna životinja.
52 alergogena jedinjenja
Polen ambrozije izaziva alergiju kod deset odsto ljudi, odnosno od svih polenskih alergija polen ambrozije je uzročnik u čak 50 do 60 odsto slučajeva. Kod najosetljivijih osoba samo osam do dvadeset zrna u metru kubnom vazduha može da izazove jake alergijske reakcije. A samo jedna biljka ambrozije proizvede i do osam milijardi polenovih zrna. U polenu ambrozije dokazano je prisustvo čak 52 jedinjenja koja su alergogena, među kojima je šest posebno opasno.
Znaci alergije
Alergijska reakcija na ambroziju javlja se prvenstveno na gornjim disajnim putevima. Otežano disanje, kijanje više od deset puta uzastopno, svrab u nosu i grlu sa pojačanom sekrecijom, pečenje i suzenje očiju sa znacima konjunktivitisa, otok očnih kapaka predstavljaju glavne simptome alergijske reakcije izazvane ambrozijom, koja u nekim situacijama prelazi i u astmatične napade.
Kako da se zaštitimo
Najbolja zaštita od ambrozije je iskorenjivanje biljke, a to podrazumeva čupanje iz korova i košenje pre cvetanja. Važno je i izbegavanje kontakta sa alergenom, obaveštenost o količini polena i pravovremeno uzimanje preventivne terapije, kao i konsultovanje lekara. Ukoliko se testiranjem na koži potvrdi da je uzrok postojeće alergije ambrozija, treba preduzeti određene korake da bi se njeno javljanje predupredilo ili makar ublažilo. Preventivnu terapiju treba uzimati na samom početku njenog cvetanja.
Ali, ukoliko ni blagovremena terapija ne dovede do potpune kontrole neprijatnih simptoma, onda uz lekove treba na svaki način izbegavati alergenu biljku. Lekari savetuju da se, ako je izvodljivo, sklonite iz okruženja u kome ambrozija raste i, recimo, odete na more u vreme u toku sezone cvetanja. Ako to nije moguće, onda izlaske u prirodu u vreme njenog cvetanja treba svesti na najmanju moguću meru. Stanove ne bi trebalo provetravati pre 23 časa. Kada je reč o maloj deci, njih ne treba izvoditi u šetnju u prepodnevnim satima, jer je tada najveća koncentracija polena u vazduhu. Decu ne treba izvoditi ni po vetrovitom vremenu, ali i kada idu u šetnju treba ih češće presvlačiti jer se polen lepi za odeću. Veš, a naročito dečji, nikako ne treba sušiti napolju, a preporučuje se tuširanje odmah po ulasku u kuću.
Homeopatija ima rešenje
Odlične rezultate u lečenju alergija pokazuju i homeopatski lekovi. Naime, kliničke studije rađene u Nemačkoj govore da se primenom homeopatskog leka Polinola mogu smanjiti simptomi alergije, napadi kijanja, svrab nosa, otežano disanje na nos, curenje iz nosa, svrab i crvenilo očiju, kod skoro 80 odsto pacijenata.
Polinol je nemački prirodni preparat za lečenje i prevenciju alergijskog rinitisa i konjuktivitisa. Ima antialergijsko, antivirusno, antiedematozno, antipruritičko, antiinflamatorno dejstvo i smanjuje povećanu sekreciju u sinusima. Za razliku od antihistaminika, ne izaziva pospanost i ne slabi brzinu refleksa i koncentraciju pažnje.
Sa uzimanjem preparata treba početi prilikom prvih znakova alergijske kijavice, i nastaviti do potpunog uklanjanje simptoma ili do kraja sezone alergija. Zbog visokog stepena bezbednosti, homeopatske lekove mogu korsititi deca, trudnice, doilje, kao i osobe koje već koriste i klasične lekove.
Pripremila: Lidija Bratun