Krvni pritisak leti često ume da se spusti na nivo ispod 100/60 mmHg, što može da bude i vrlo opasno po zdravlje. Ipak, za to postoji prirodno rešenje, a krije se u konzumiranju određenih namirnica.
Šta je to što najbrže podiže pritisak? Većina ljudi prvo se uhvati kafe, jer kofein podiže krvni pritisak. Ali, nije baš najzdravije da se svaki čas kada vam oslabi pritisak kljukate kafom. Umesto toga, popijte čaj, pojedite cveklu ili nar…
ČAJ U PRVOJ POLOVINI DANA
Pritisak mogu da podignu čajevi od ruzmarina, koprive ili gloga, a preporučuje se i zeleni. U narodnoj medicini čaj od ruzmarina je verovatno najpoznatiji prirodni lek za podizanje niskog krvnog pritiska. Mogu da se popiju dve do tri šolje ovog napitka dnevno, a priprema se tako što se jedna kašičica ruzmarina prelije šoljom ključale vode i ostavi da odstoji 10 minuta.
CVEKLA
Popijte po jednu čašu svežeg soka od cvekle dnevno. Već za sedam dana to može značajno umanjiti simptome niskog pritiska. Cvekla je poznata kao prirodni lek protiv anemije.
NAR
Pored toga što je nar jako ukusan, on poseduje i druge zdravstvene koristi za vaš organizam. Možete ga jesti svežeg ili piti sok, efekat je isti – on će vam blago povećati krvni pritisak.
MED
Ukoliko osećate vrtoglavicu pomešajte dve supene kašike meda u vodi i dodajte prstohvat soli. Odmah popijte ovaj napitak. Delovaće jako brzo na povećanje pritiska.
VITAMINI C i B
Takođe su značajni u borbi protiv niskog pritiska. Posebno blagotvorni u prevenciji i lečenju hipotenzije su vitamin C, vitamini B grupe i proteini.
TUŠIRANJE HLADNOM VODOM
Naizmenično tuširanje toplom i hladnom vodom utiče na jačanje krvnih žila. Zbog brzih promena temperature one se tada brzo šire i skupljaju, pa se lakše prilagođavaju spoljašnjim uticajima, recimo sparnom vremenu. Tuširanje uvek završite hladnom vodom.
KOJI SU UZROCI HIPOTENZIJE
Krvni pritisak niži od 100/60 mmHg izmeren više puta predstavlja snižen krvni pritisak (hipotenzija). Trajno snižen krvni pritisak nema konkretno utvđen uzrok, a sekundarna hipotenzija javlja se kao posledica neke druge bolesti. Najčešće su to krvarenja, infekcije, dehidratacije, srčani infarkt, srčane aritmije, opekotine, upotreba lekova za sniženje krvnog pritiska i diuretika.
SIMPTOMI
- malaksalost
- bledilo
- nedostatak energije
- brzo zamaranje
- vrtoglavice
- nesvestice
- slabost
- loše pamćenje
Pripremila: S. Gavrić