Jutarnjim merenjem temperature možete sami proveriti da li vaša štitna žlezda funkcioniše kako treba. Potrebno je temperaturu meriti nekoliko dana zaredom i upisivati podatke. Pogledajte koji simptomi ukazuju na poremećaj rada štitne žlezde.
Ukoliko se vaša jutarnja temperatura kreće između 36,5 i 36,8 stepeni, vaša štitna žlezda radi normalno. Ako je vaša temperatura niža od 36,5 stepeni, onda se radi o smanjenoj funkciji štitne žlezde.
Simptomi smanjene funkcije ili hipotireoidizma gubitak su energije, umor, gubitak kose, suva koža, glavobolja, hronične infekcije, loša koncentracija…
Ako je temperatura viša od 36,8, radi se o ubrzanom radu ili hipertireoidizmu. Simptomi hipertireoidizma su nervoza, gubljenje težine, topla, vlažna koža, ubrzan rad srca.
Da bi test bio što tačniji potrebno je ponoviti ga najmanje tri dana zaredom. Ako utvrdite da je temperatura vašeg tela izvan opsega normalnih vrednosti, obratite se lekaru.
Štitasta žlezda je najveća endokrina žlezda u našem organizmu. Ima izgled štita ili leptira i smeštena je na prednjoj strani vrata, ispred dušnika, između krikoidne hrskavice i suprasternalne jame. Štitasta žlezda stvara i sekretuje hormone tiroksin (T4) i tironin (T3), koji regulišu metabolizam svih ostalih tkiva u telu. Parafolikularne ili C – ćelije štitaste žlezde luče hormon kalcitonin, koji učestvuje u homeostazi kalcijuma u organizmu.
Žene oboljevaju češće
Preko 200 miliona ljudi u svetu ima neki oblik oboljenja štitaste žlezde. U razvijenim zemljama sveta jedna osoba od 20 ima neki oblik tiroidnog poremećaja ili oboljenja, a 5-7 puta je češći u žena nego u muškaraca. Tiroidne bolesti su u najvećem broju slučajeva lečive i izlečive, ali ako se ne leče mogu da dovedu do teških poremećaja i smrti.
Pr