Kako da vam Ayurveda pomogne da prebrodite zimu? Bez obzira na to gde živeli, koliko ste zima izdržali, snega, kiše ili oluja s gradom, ili koliko ste zaleđenih puteva preživeli, nekako niko nije stvarno pripremljen za ono što zima donosi sa sobom…
I bez obzira na to koliko mislili da volite hladnoću i mraz, večeri pored vatre i vreme džempera, doći će vreme kada ćete morati da kopate duboko za malo unutrašnjeg sunca da vam sačuva razum… Nisam li u pravu?
Ukoliko sada prolazite kroz upravo to vreme, imam za Vas nekoliko predloga iz drevne Ayurveda medicine.
Prema Ayurveda tradicionalnoj indijskoj medicini, godišnja doba imaju imaju veliki uticaj na stanje našeg tela i uma. Svako godišnje doba ima svoj set osobina koje odražavaju jednu ili više od tri doshas (vata, pitta i kapha). Zima je hladna i suva, vazduh je lak i kreće se brzo i može biti prilično grub. Drugim rečima, vata je odlična zimska opcija. Blagodeti vata joge su ti koji imaju potencijal da vam okrenu svet naopačke tokom ovog godišnjeg doba (bez obzira na to gde živite!)
Hladne ruke i stopala, suva koža, zatvor, uznemirenost, promene raspoloženja, bolovi, ukočenost i zgrčenost… nakon dovoljno dugo vremena u ledenim temperaturama – dobija se jedan opšti bljutav osećaj. Zvuči li vam poznato? Postoje neki nagoveštaji da vata ima svoje načine da se s ovim bori.
Ali znate šta? Ne mora da bude ovako (ozbiljno!), jer Ayurveda ima previše jednostavne i toliko efektivne načine blokiranja uticaja hladnoće na um, telo i dušu. Nešto što bih ja nazvala vata-razbijači!
Ayurveda način posmatranja zime (i očuvanja zdravog razuma) je jednostavan. Ako je zima hladna, suva i potpuno nepredvidiva, potrebno je odbijati je i umanjiti njen efekat toplotom, kremama i rutinom. Ovo je Ayurveda princip suprotnosti koje se međusobno balansiraju. Jednostavan je, snažan i koristan za sve aspekte života.
Ukoliko se pitate kako primeniti ovo u svakodnevnom životu kako biste proveli blaženu zimu, evo mojih predloga:
1. Uživajte u toploj hrani u vidu blago prženog povrća, supa i čorbi i kompota.
2. Hidrirajte se sa toplim pićima (npr. biljnim čajevima), toplom vodom ili vodom sobne temperature.
3. Koristite začine koji greju, kao npr đumbir, cimet, crni biber, beli luk, kurkumu i kim u hrani i piću (kafa i čaj).
4. Jedite, spavajte i vežbajte u isto vreme svaki dan i u mirnom okruženju. Varenje će vam se popraviti.
5. Koristite ulja umesto losiona. Masirajte telo od glave do pete svaki dan uljem. Predlažem da držite ulje u tuš kabini da biste ga mogli staviti pre nego što izađete, ali se pobrinite da sperete većinu pre izlaska.
6. Postarajte se da vam je stolica redovna (barem jednom dnevno).
7. Pronađite načina da se smejete više.
8. Razmenjute dodire sa onima koje volite.
9. Otiđite na masažu.
10. Ako vas interesuje aromaterapija, izaberite mirise koji su topli, slatki i opojni kao lavanda, karanfilić, vanila ili ananas.
Ako ste spremni da se izborite sa zimom, prvo prihvatite da ne možete ništa uraditi povodom snega, mraka, hladnoće ili činjenice da nekada mogu delovati večno. I onda shvatite da vas to ne čini bespomoćnima.
Bez obzira šta vam Majka Priroda (ili bilo ko drugi!) servira, upamtite da uvek imate opciju da je savladate umesto da dopustite da vas dokusuri. Ako vas bude uhvatila jaka zima, brinite o sebi i ljudima na ove vata načine i donesite svesnu oduku da uvedete više doslednosti i rutine u svakodnevni život…. makar dok se sneg ne istopi.
Dina Fesl za Jogaportal.com