Fantastičan začin zahvaljujući kome ćete utoliti glad za slatkišima. U pitanju je cimet koji ima protivupalna svojstva, pomaže u borbi protiv infekcija, smiruje kašalj i osećaj mučnine i loš zadah.
Iako ovaj začin miriše na slasne kolače ili kuvano vino, cimet u sebi krije mnoge blagodeti za zdravlje.
Osim što se koristi u lečenju problema s probavom, infekcije bubrega, prehlade, gripa, hipertenzije i dijabetesa, pokazao je i pozitivan učinak kod lečenja raka.
Bogat je vitaminom B koji poboljšava rad moždanih vijuga. Studije su pokazale da su ljudi koji su mirisali cimet pokazali bolje rezultate na testovima koncentracije, pamćenja i brzine mentalnih reakcija.
Uz to, miris cimeta stimuliše rad mozga pa nije loše da ga držite na radnom stolu.
Cimet se dobija od unutrašnje kore grmolikog drveta iz porodice lovora, a čudotvornim prirodnim lekom naziva se još od doba starih Egipćana.
Postoji nekoliko vrsti cimeta, a najlekovitiji je cejlonski cimet. Cimet je pun antioksidansa nužnih našem telu u borbi protiv slobodnih radikala koji ga oštećuju, pa tako usporava starenje i štiti od mnogih bolesti.
Cimet tako pomaže i u prevenciji dijabetesa tipa 2. Čaj od cimeta je jedan od najučinkovitijih načina da regulirate razinu šećera u krvi.
Priprema čaja od cimeta: Pustite vodu da proključa i dodajte kašičicu cimeta. Pustite da odstoji 15 minuta. Voda će postati smeđa. Procedite je i popijte. Svetliji pramenovi Zanimljivo je i da je cimet začin uz koji možete da posvetlite kosu. Pomešajte začin u prahu sa svojim balzamom za kosu u razmeru 1:1. Pokvasite kosu i dobro je ocedite, a zatim je pažljivo, da je ne umrsite, uvijte u peškir kako bi upio višak vlage. Ravnomerno nanesite mešavinu balzama i cimeta na celu kosu. Raščešljavajte kosu tokom procesa kako biste osigurale da je svuda naneta jednaka količina. Prenoćite sa ovom maskom.
Pripremila: M. P.