Grašak čuva srce i bubrege! Belančevine koje sadrži grašak korisne su u borbi protiv visokog krvnog pritiska i hronične bubrežne insuficijencije, koja na kraju dovodi do otkazivanja bubrega, dve opasne bolesti koje narušavaju zdravlje miliona ljudi širom planete. Evo zbog čega još treba da jedete grašak.
Stručnjaci kanadskog Univerziteta u Manitobi utvrdili su da upravo ove belančevine sprečavaju oštećenje bubrega i održavaju normalne vrednosti krvnog pritiska.
Oni su u laboratorijskom eksperimentu osam nedelja hranili miševe belančevinama iz graška. Dobijeni rezultati pokazali su pad krvnog pritiska za 20 procenata.
Nivo toksina u urinu bio je u granicama normale, što je ukazivalo i na dobar rad bubrega. Istraživači, istina, ne znaju tačan mehanizam povoljnog delovanja belančevina, ali su ustanovili da ekstrakt ove mahunarke u organizmu dovodi do povećanja sinteze belančevine COX-1, za koju se zna da stimuliše rad bubrega. Ovo otkriće smatraju važnim, jer se bubrežna insuficijencija teško leči, pa njeno progresivno pogoršanje vodi ka dijalizi ili transplantaciji bubrega.
Grašak sadrži više skroba od „prosečnog“ povrća poput brokolija ili zelene salate, ali je zbog visokog sadržaja proteina odlična alternativa za belančevine životinjskog porekla. I veoma je zdrav…
Ovo povrće se zbog svojih hranljivih osobina veoma često koristi u ishrani u skoro celom svetu. Vodi poreklo od divljeg graška, a ukrštanjem su dobijene sorte koje su dobrog kvaliteta i daju visoke prinose.
Poreklom je iz centralne Azije i Evrope, ali se koristi u ishrani u skoro svim zemljama sveta. Jednogodišnja je biljka, zrna su okruglog oblika žute ili zelene boje, spada u mahunarke i zbog lekovitih sastojaka sve više se preporučuje za ishranu.
Koristi se za ljudsku ishranu više hiljada godina, a pominje se i u Bibliji. I u starom Egiptu je korišćen kao hrana. On ima relativno veliku biološku i energetsku vrednost, tako da je zeleni mlad grašak najbogatiji korisnim sastojcima, a suvi grašak ima najviše kalorija.