U svetu od dijabetesa boluje 387 miliona ljudi, u Srbiji više od 700.000 ljudi. Svetska zdravstvena organizacija i međunarodne federacije za dijabetes procenjuju da će se taj broj za manje od 25 godina popeti na 591 milion obolelih u svetu. Stručnjake naročito zabrinjava činjenica da više od 90 odsto obolelih ima dijabetes tipa 2 i da polovina njih nije ni svesna svog oboljenja. Danas je Svetski dan dijabetesa.
RAZVIJA SE NEOPAŽENO
Dijabetes je bolest koja ima blagu simptomatologiju i može godinama da se razvija neopaženo, sve dok se ne pojave dodatne tegobe.
Dijabetes tipa 2 obično počinje u srednjem životnom dobu, razvija se sporo i podmuklo, često bez izraženih tegoba. Međutim, kada se tegobe jave, ne treba gubiti vreme, već potražiti pomoć lekara.
MENJAJTE NAVIKE
Povećanom riziku od obolevanja izložene su osobe s genetskom predispozicijom, prekomernom telesnom težinom, fizički neaktivne osobe i svi čija ishrana obiluje mastima i šećerom. Na sreću, promenom načina života i usvajanjem zdravih životnih navika svako do nas može da predupredi nastanak ove opake bolesti.
Svetski dan borbe protiv dijabetesa obeležava se 14. novembra. Inicijativu za njegovo obeležavanje pokrenula su Međunarodna dijabetološka federacija i Svetska zdravstvena organizacija 1991. godine, kao odgovor na sve veći broj obolelih od šećerne bolesti širom sveta. Ovaj datum je izabran u čast rođendana Frederika Bantinga, koji je zajedno sa Čarlsom Bestom prvi izložio ideju koja je dovela do otkrića insulina u oktobru 1921. godine.
Na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija održanoj 20. decembra 2006. usvojena je Rezolucija o dijabetesu, a Svetski dan borbe protiv dijabetesa je uvršten u zvanični kalendar UN.
SIMPTOMI
• Umor
• Učestalo noćno mokrenje
• Konstantna žeđ
• Zamagljen vid
• Teško zarastanje rana
• Gubitak telesne težine
• Svrab genitalija
Pripremila: Mariota Vlaisavljević