Lekovita topla salata je veoma dobar i koristan obrok za osobe sa povišenim krvnim pritiskom. Ova salata sadrži sastojke koji eliminišu suvišnu vodu iz organizma i poboljšava metabolizam natrijuma i kalijuma, otkriva dr Elena Ivanova, moskovski dijetolog.
Evo kako se sprema…
Sitno iseckajte zeleno lišće šargarepe i cvekle, prokuvajte u malo vode i izmiksirajte. Sipajte ovu smesu u činiju za salatu, dodajte sitno seckani sveži peršun i mirođiju. Izrendajte jedan češanj belog luka i izdrobite jezgra od dva, tri oraha.
Sve promešajte i začinite maslinovim uljem i svežim sokom limuna. Ova salata ima fantastičan ukus i što je najvažnije – zdrava je i posebno se savetuje osobama sa hipertenzijom.
Osim ove salate, Rusi veruju da visok pritisak može da spusti redovno konzumiranje soka od cvekle, a evo kako ga prave:
Potrebno je
1 kg cvekle, 1 kg šargarepe, 1 kg zelenih jabuka, 1 kg limuna, 1 kg meda
Priprema
Sve dobro oprati, a limun staviti u mlaku slanu vodu da se izvuče gorčina iz kore. Jabukama treba ukloniti peteljku i sredinu. Ništa od voća i povrća se ne guli. Sve se nariba i stavi da odstoji 24sata. Potom se procedi kroz gazu i doda med. Sok stavite u staklene flaše i držite u frižideru. Trebalo bi ga piti po 0,3 dl tri puta na dan i potrošiti za nekoliko dana jer ne može dugo stajati.
Ukoliko imate sokovnik, tada potrebe za rendanjem nema, sve ubacite u uređaj i gotov sok ostavite da stoji preko noći, pa ujutro dodajte med.
NAPOMENA: Možete napraviti i manju količinu
I da – Ako počnete piti sok od cvekle, vaš urin i stolica mogli bi poprimiti crvenkastu boju, ali to je normalno.
Svaki drugi stanovnik u Srbiji ima visok pritisak
Od visokog krvnog pritiska u svetu boluje svaki peti, a u Srbiji svaki drugi stanovnik. Ovo oboljenje, koja se nekada smatralo bolešću starih, danas je sve prisutnija u drugoj i trećoj deceniji života. Osoba koja ima visok krvni pritisak najčešće nema simptome, zbog čega se arterijska hipertenzija naziva i tihim ubicom. Neke osobe imaju nespecifične simptome, žale se na glavobolju, svetlucanje pred očima, zujanje u ušima, vrtoglavicu, nestabilnost pri hodu i osećaj pritiska u grudima. Hipertenzija oštećuje mnoge organe, najčešće krvne sudove, zbog čega dolazi do oštećenja srčanog mišića.
Visok krvni pritisak uzrok šloga u 70 odsto slučajeva, a gotovo u 30 odsto uzrok otkazivanja bubrega. Ukoliko znamo da hipertenziju u Srbiji ima gotovo 50 odsto populacije možemo govoriti o pravoj epidemiji kardiovaskularnih bolesti.
Izvor: Zdravaiprava