Ako vas muče proširene vene, jedite hranu bogatu rastvorljivim vlaknima, citrusno i bobičasto voće, uzimajte vitamine C, B6 i B12, koristite ruzmarin i đumbir, pijte dovoljno vode i čaj od koprive… Otkrivamo vam 6 moćnih čuvara krvnih sudova.
Borovnice
Bogate su antocijaninima, koji popravljaju oštećene proteine u krvnim sudovima. Borovnice blagotvorno deluju na ceo vaskularni sistem, a posebno su blagotvorne za zdravlje krvnih sudova.
Cvekla
Sadrži betacijanin – fitohemikaliju koja snižava nivo homocisteina, aminokiseline koja može da ošteti krvne sudove.
Čaj od koprive
Kašiku svežeg lista koprive prelijte sa 200 mililitara vode i kuvajte na tihoj vatri dok voda ne proključa. Ohladite čaj, procedite i pijte tri puta dnevno pre jela. Trebalo bi da ovaj tretman sprovodite najmanje šest meseci.
Ruzmarin
Stimuliše cirkulaciju, a sadrži i ruzmarinsku kiselinu, koja pomaže u zaštiti tkiva od oštećenja koja nastaju delovanjem slobodnih radikala, kao i urzolinsku kiselinu, poznatu po tome što jača kapilare.
Đumbir
Njegovi sastojci rastvaraju fibrin, koji dovodi do stvrdnjavanja vena i tako poboljšava cirkulaciju.
Špargla
Pomaže u jačanju vena i kapilara i sprečava njihovo pucanje. U Evropi se više ceni bela špargla, iako zelena ima bolju hranidbenu vrednost. Specifični miris i ukus potiče od eteričnih ulja, tirozina i metilmerkaptana, glikozida, jantarne i asparaginske kiseline, arginina, holina, saponina i flavonoida. Špargla se ceni kao dijetalno povrće naročito za dijabetičare.
Proširene vene, najčešći venski poremećaj
Proširene ili varikozne vene najčešći su venski poremećaj. Od proširenih vena češće oboljevaju žene, a veliku sklonost ka tome imaju i ljudi koji dugo stoje ili sede, jer i sedenje prekida i usporava cirkulaciju u donjim ekstremitetima. Veliku ulogu igra i trudnoća, kao i nasledni faktori.
Nevolje s proširenim venama nisu samo estetske prirode – ako se ne leče, mogu se pretvoriti i u ozbiljniji zdravstveni problem.
Izvor: Zdravaiprava