Dok u današnje vreme ljudi mogu da budu u žalosti kako hoće, u 19. veku je postojalo pravilo za ponašanje rodbine pokojnika ne samo na evropskim dvorovima nego i u građanskom društvu. Vreme žalosti za pokojnikom bilo je podeljeno u tri faze: vreme duboke žalosti, opšte žalosti i završetak. Žene su morale i u odevanju da se pridržavaju pravila i da se suzdržavaju od šarenih boja i velikog nakita. Ovaj neprijatan povod bio je inspiracija za jednu izložbu. U pitanju je postavka o austrijskoj carici Sisi.
„Mater Dolorosa – ožalošćena carica Elizabeta“ naslov je nove postavke koja se prikazuje u odaji za zvanične prijeme u carskim apartmanima bečkog Hofburga.
Pojedini predmeti koji su u vlasništvu dvorca Šenbrun i iz privatnih zbirki po prvi put su predstavljeni javnosti. Oni pričaju uzbudljivu priču o odnosu carice prema žalosti ali i o društvenim konvencijama na tu temu u 19. veku.
– Kao mlada majka ožalila je smrt njene dvogodišnje ćerke Sofije, a kao odrasla žena tragično samoubistvo sina Rudolfa- objašnjava kustostkinja Olivija Lihtšajdl navodeći da se Elizabeta, poznata kao Sisi, kroz čitav život bavila temom smrti i ispratila je mnoge članove porodice tokom poslednjih sati njihovog života.
– Ona je čak pokušavala da uspostavi kontakt sa umrlima zbog čega su je mnogi ismevali. Takva slika „Mater Dolorosa“ doprinela je mitu o carici stalno u obučenoj u crno- priča kustostkinja.
Brojni predmeti crnine carice Elizabete ostali su sačuvani: komadi odeće, lepeze, suncobrani, veo, nakit i maramice, pričaju caričinu ličnu priču o njenom odnosu prema žalosti i gubitku. Izložba je otvorena za posetioce do 22. maja 2016. godine.
Pripremila: Mariota Vlaisavljević