Jesen i zima su mučni za roditelje jer im tada deca kašlju i kijaju više nego ikad. Da ih ne bismo kljukali antibioticima, tu su alternativne, efikasne, a bezbedne metode. Otkrivamo vam najbolji način da zaštitite svoju porodicu dok traje sezona respiratornih infekcija.
Akutne respiratorne infekcije predstavljaju najčešće infekcije i i obično se javljaju tokom hladnijeg vremenskog perioda. U ovu grupu oboljenja svrstavaju se infekcije respiratornog trakta izazvane različitim mikroorganizmima, ali u najvećoj meri u pitanju su virusne infekcije. Izazivači akutnih respiratornih infekcijasu rinovirusi, virusi influence (gripa) i parainfluence, respiratorni sincicijalni virus, koronavirusi, adenovirusi i drugi.
Najčešće kliničke manifestacije
Najčešće kliničke manifestacije akutnih respiratornih infekcija jesu: akutni nazofaringitis, akutni sinuzitis, akutni faringitis, akutni laringitis i traheitis, akutni obstruktivni laringitis i epiglotitis, akutni laringotraheitis, akutni bronhitis, akutni bronhiolitis, pneumonije.
Akutni rinitis je na prvom mestu
Akutni nazofaringitis tj. akutni rinitis, odnosno akutno zapaljenje nosnog dela ždrela, po svojoj učestalosti zauzima prvo mesto među akutnim respiratornim infekcijama. Ovo oboljenje je u narodu poznato i po nazivu prehlada, nazeb ili kijavica.
Najčešći simptomi
Reč je o oboljenju sa tipičnom kliničkom slikom koju karakteriše kijavica, suzenje, iritacija i curenje iz nosa, glavobolja, drhtavica i slabost. Povišena temperaturapreko 38 stepeni Celzijusovih se retko javlja kod dece starije od tri godine, a kod odraslih još ređe. Tegobe obično traju od dva do sedam dana. Oboljenje može biti praćeno laringitisom, traheitisom ili bronhitisom. Javlja se češće u hladnijem periodu godine, a broj prehlada tokom godine se kod najvećeg broja ljudi kreće od jedne do šest, s tim da su najosetljivija deca uzrasta do pet godina, nakon čega njihov broj opada.
Simptomatska terapija
Terapija za sve akutne respiratorne virusne infekcije podrazumeva takozvanu simptomatsku terapiju, odnosno terapiju koja će ublažiti prisutne simptome.
Izolacija dok infekcija traje
Pošto se respiratorne infekciješire kapljicama koje dospevaju u vazduh, pa samim tim i na sve u okruženju zaražene osobe, bilo bi dobro da dete ukoliko je bolesno ne ide u kolektiv.
Influcid ima rešenje
Homeopatski lek Influcid koji, pokazalo je jedno kliničko ispitivanje, ako se uzima tri puta dnevno tokom mesec dana, štiti od gripa tri meseca. Influcid je prirodni, nemački kombinovani lek koji ima antivirusni efekat ne samo na viruse gripa, već na većinu drugih virusa koji prouzrokuju prehladu i ostale respiratorne infekcije.
Influcid olakšava i ubrzava eliminaciju različitih simptoma akutnih respiratornih infekcija i gripa kao što su glavobolja, bolovi u mišićima, povišena telesna temperatura, kijavica, upala grla. Pomaže kako deci, tako i odraslima.
Izvor: Zdravaiprava