“Jupiterov plod”, kako su Grci zvali orahe, je veoma značajan za ljudsko zdravlje. Orasi daju energiju, veruje se da utiču pozitivno na ljudski mozak i pamćenje, a za razliku od drugih orašastih plodova sadrže duplo više antioksidanata.
Plod ove biljke smatra se jednom od najstarijih hranljivih namirnica, jer je rastao kao divlja biljka u vidu orahovih šuma. Ne zna se njegovo tačno poreklo, ali smatra se da potiče iz Azije, a odatle se preko Mediterana proširio po čitavom svetu. Oduvek su bila oprečna mišljenja o ovom blagotvornom voću, u pojedinim mitologijama je potpuno ocrnjen, dok su ga druge kulture smatrale svetim voćem. Međutim do savremenog doba se zadržao kao deo obreda, najčešće kao simbol plodnosti.
Svega 3o grama oraha dnevno može značajno da popravi vaše zdravlje. Osim antioksidanata, sadrže i kvalitetne masne kiseline, gvožđe, kalcijum, magnezijum, fosfor, cink, mangan, selen, vitamine B, E i K.
Značajno smanjuju rizik od infarkta, pospešuju kognitivne funkcije, sprečavaju rak dojke i prostate, štite od dijabetesa.
SMANJUJU STRES
Orah je bogat izvor omega-3 masnih kiselina koje smanjuju stres i simptome depresije.
Orah i njegovo ulje trebalo bi što češće da budu na vašoj trpezi.
POMAŽE DA LAKŠE ZASPITE
Pet oraha posle večere pružiće vam miran san.
ČUVANJE ORAHA
Kada kupujete orah bez ljuske obratite pažnju na njegovu boju i miris. Kako ima veliku masnoću, nekada može da užegne. Orahe čuvajte na hladnom i suvom, a može i u zamrzivaču.
BLISTAV TEN
Ulje oraha štiti kožu i vraća joj mladolik izgled. Koristi se u mnogim proizvodima za negu lica i kao ulje za masažu.
ANTIUPALNO SREDSTVO
Omega-3 masne kiseline koje sadrže orasi deluju antiupalno. Svega 25 grama ovoga voća vam obezbeđuje 90 odsto dnevne doze kvalitetnih masnih kiselina.
Postoji dvadesetak vrsta oraha. Mi najčešće korostimo persijski orah, a rasprostranjen i crni orah. Da bi drvo oraha poraslo i davaloplodove potrebno je i po 15 godina.
Pripremila: Mariota Vlaisavljević