Ako ste skloni infekcijama mokraćnih puteva i upale bešike vam nisu strane, trudite se da pijete što više vode, jer tečnost pomaže ispiranju bakterija iz urinarnog trakta. Važna je i pravilna intimna higijena. Izbegavajte upotrebu antibakterijskih sapuna i penušavih kupki, jer ta sredstva mogu da nadraže mokraćnu cev i da podstaknu bakterijsku infekciju.
Žene naročito treba da se pridržavaju ovih saveta jer su one podložnije upalama mokraćnih puteva.
Tokom hladnih dana naročito treba se čuvaju od upale bešike, cistitisa, koju prate izrazito neugodne tegobe.
ŠTA JE UZROK
U 90 odsto slučajeva cistitis uzrokuje bakterija ešerihija koli, koja je prirodno nastanjena u crevima i zapravo je deo “dobre” crevne flore. Međutim, zbog blizine mokraćnog otvora i debelog creva, ova bakterija lako može da inficira bešiku.
SIMPTOMI
Cistitis počinje naglo, s izraženim smetnjama pri mokrenju. Infekcija uzrokuje učestalo i bolno mokrenje, praćeno peckanjem i žarenjem. Pošto su upalom najviše zahvaćeni mišići koji stežu završetak mokraćne cevi, često se javlja neprijatan pritisak u donjem delu stomaka.
NADOKNADITE VITAMINE
Osim bakterija, uzrok cistitisa može da bude i alergijska reakcija na pojedine lekove. Stroge dijete često mogu da budu uzrok upale, jer nedostatak vitamina i minerala slabi imunološki sistem. Redovnim uzimanjem vitamina C smanjuje se mogućnost razmnožavanja bakterija u bešici.
Ženama u menopauzi cistitis može da postane hroničan problem, koji se uprkos lečenju neprestano ponavlja. Razlog je starenje površinskog tkiva na sluzokoži mokraćne cevi, koje postaje podložnije bakterijskim upalama.
POTREBNO JE
- 250g limuna s korom
- 250g korena peršuna
- 250g meda
- 2 dl maslinovog ulja