Adenomioza se može smatrati jako čestim oblikom endometrioze koji je karakterističan po urastanju endometrijskog tkiva u mišićne zidove materice. Ovo oboljenje najčešće pogađa žene između 35 i 50 godina starosti. Adenomioza nije u potpunosti isto što i endometrioza jer endometrioza podrazumeva da tkivo endometrijuma raste izvan same materice, što nije slučaj sa adenomiozom, iako je veoma često da žene sa adenomiozom imaju i endometriozu. Radi se o urastanju endometrijuma dublje, u sam mišićni sloj materice – miometrijum. Radi se o benignom oboljenju, baš kao što je slučaj i sa endometriozom, a Udruženje žena “Žuto uže” posvetilo je mesec april podizanju nivoa svesti o ovom problemu ženskog zdravlja.
Jelena Pack, predsednica Udruženja žena “Žuto uže” kaže za portal Zdravaiprava da je adenomioza zajedno sa endometriozom jedno od centralnih tema u Udruzenju upravo iz tog razloga što se o ovom oboljenju jako malo zna. Zato je mesec april posvećen ovoj značajnoj temi.
“Obzirom da je u svetu mesec april izabran za širenje informacija na temu adenomioze, želimo da iskoristimo priliku i objasnimo ženama koje se sa kakvim se stanjem suočavaju, a da možda nisu ni čule za pojam adenomioze i osvestimo širu zajednicu o učestalosti ovog problema. Obolelima od ove bolesti je veoma često nemoguće zbog jakih simptoma da obavljaju svakodevne aktivnosti, pa tako ta žena postaje problem ne samo za sebe, već i za svoje okruženje, što na žene itekako ostavlja emocijonalne posledice. Tim ženama je potrebna podrška i priznavanje da su njihovi simptomi stvarni, obzirom da je je dijagnostika još uvek veoma otežana, i to dobijaju kroz podelu iskustava koje svakodnevno delimo u sklopu Udruženja”, navodi naša sagovornica.
Svaki boljni ciklus ili samo bolni PMS koji se ponavlja mesecima i godinama je ogromni indikator da se možda radi o oboljenju kao što je endometrioza ili adenomioza. Adenomioza se, za razliku od enometrioze, može naći bilo gde u telu obolele, to je stanje kada endometrijsko tkivo urasta u mišićne zidove materice. Uz adenomiozu se u oko 20% slučajeva javlja i endometrioza.
“U osnovi to je benigno oboljenje, ali daleko je od toga da su simptomi blagi. U većini slučajeva žena oseća bol u stomaku, jake menstualne grčeve, bol u donjem delu leđa, bol tokom seksulanog odnosa, bol u mišićima ili u preponama koji se širi duž nogu, ali i različite simpome kao što je glavobolja, mučnina, bol prilikom ovulacije. Kao i endometrioza, adenomioza je povezana sa ciklusom i hormonskim promenama u toku ciklusa žene, jer urastajuće tkivo pod uticajem estrogena raste, puca i stvara jako bolne senzacije. Simptomi adenomioze se često smanjuju ulaskom žene u menopauzu kada i hormonska produkcija počinje da se smanjuje”, kaže predsednica Udruženja Jelena Pack.
Lečenje adenomioze je uglavnom simptomatsko i uključuje ili operaciju ili hormonsku terapiju, ali ni tada to ne predstavlja trajno rešenje i zato se ugrožene žene obražaju Udruženju, gde nailaze na podršku i razmenjuju informacije sa ženama sa sličnim problemima. Udruženje okuplja žene koje se osim sa ova dva problema, suočavaju sa neplodnošću, imaju ciste, miome, policistične jajnike, insulinksu rezistenciju, probleme štitne žlezde, fibrocističnih dojki.
“Kao diplomirani naturopata često savetujem ženama prirodne metode tretiranja simptoma koji uključuju adekvatnu ishranu prilagođenu ovim stanjima, zatim neophodnu prirodnu suplementaciju, psihoemocijonalnu podršku, ali i metode opuštanja i specifične fizio terapije. Primenom ovih metoda je moguće smanjiti simptome ovih bolesti i omogućiti ženi jedan funkcionalan život i vratiti joj osmeh na lice”, ohrabruje naša sagovornica.
Autor: Mariota Vlaisavljević