Čaj od lovora ne samo da jača imunitet, već je odličan i za pročišćavanje disajnih puteva, ublažavanje kašlja, grlobolje i bronhitisa.
PITI TRI PUTA NA DAN
Ukoliko ste se prehladili, boli vas grlo ili vas je uhvatio virus, pokušajte da rešite problem prirodnim putem, pomoću zdravog napitka, pre nego što posegnete za sirupom.
Čaj od lovora je, savetuju stručnjaci, melem za ovakve tegobe, a pritom je vrlo efikasan u podizanju imuniteta celog organizma.
Potrebna su vam tri do četiri sušena listića ove mediteranske biljke (može da se kupi u prodavnicama zdrave hrane). Dobro ih usitnite, ubacite u dva decilitra vode, zagrejte do ključanja, pa kada provri, smanjite temperaturu i ostavite da se krčka još desetak minuta. Skinite ga s ringle i posle pola sata procedite. Možete da dodate med ili limun da bi ukus bio prijatniji. Čaj pijte polako, tri puta dnevno.
LOVOR I ZA HORMONSKU RAVNOTEŽU
Listovi drevne zimzelene biljke koja raste širom Sredozemlja bogati su raznovrsnim mineralima (kalijum, bakar, mangan, kalcijum, gvožđe, cink, magnezijum, selen), kao i vitaminima B grupe koji su važni za metabolizam, hormonsku ravnotežu i za normalan rad nervnog sistema i mišića.
Lovor se koristi u lečenju smetnji kod organa za varenje i kardiovaskularnih problema, gihta i reume, ali i nervoze i nesanice. Eterično ulje lovora je izvrsno za inhalacije, a vrlo je korisno i za dezinfekciju prostora u toku sezone prehlada i virusa.
LOVOROV SIRUP
Potrebno je:
- 6 svežih ili 8 suvih listova lovora
- 2,5 dcl vode
- 6 kašika smeđeg šećera ili meda
- sok 1 limuna
Priprema:
Zakuvajte vodu, a kada provri dodajte lovorovo lišće i kuvajte poklopljeno 6-10 minuta. Izvadite lovor, a tečnost prelijte u drugu posudu. Dodajte smeđi šećer (ili med) i iscedite limun. Sve dobro izmešajte dok se šećer (ili med) sasvim ne otopi. Uzimajte 1-3 kašičice sirupa dnevno (može se uzimati hladan ili topao). Lovorov sirup čuvajte u frižideru, u staklenoj bočici. Tako može stajati nekoliko dana, a potom po potrebi napravite novi.
Pripremila: S. G.