Ovo je čuvena tibetanska vežba za lečenje štitne žlezde! Osigurava povećani dotok krvi u obolelo mesto. Zahvaljujući tome, štitna žlezda se pročišćava.
PRVI KORAK
Istrljajte dlanove jedan od drugog, da se dobro zagreju. Tople dlanove stavite nežno na štitnu žlezdu i držite ih tako desetak sekundi.
DRUGI KORAK
Tri puta uzastopno progutajte pljuvačku ili popijte 3 gutljaja vode.
TREĆI KORAK
Izdahnite vazduh. Dok izdišete, savijte glavu unapred i što jače priljubite bradu uz grudi. Držite tako bradu par sekundi bez disanja. Kad počnete udisati vazduh, dižite bradu prema gore i zabacite glavu na leđa. Zategnite vrat što više. Donju usnu podignite da pređe preko gornje. Ovo radite dok udišete. U ovom položaju zadržite nekoliko sekundi glavu. Kad počnete isteći vazduh, ponovo spustite glavu i priljubite bradu na grudi.
ČETVRTI KORAK
Dok vam je brada na grudima, polako okrećite glavu nalevo, pa nadesno, ne odvajajući bradu od grudi, tako da pritiskate grudi bočnim stranama brade. Na ovaj način radite odličnu masažu štitne žlezde.
PETI KORAK
Ponovo radite kao kod tački 1, 2, 3, 4. Glava se podiže sa udahom vazduha i spušta s izdahom. I tako u krug, deset puta.
Vežbu radite s ljubavlju
Vežba se može raditi u sedećem ili stojećem položaju. Treba je raditi redovno i često, jer dovodi do poboljšanja stanja štitne žlezde. Posebno je korisna kod hipotireoze. Kao i kod drugih tibetanskih vežbi, važna je i psihološka komponenta vežbe. Vežbu radite s ljubavlju prema svom organizmu i oboleloj štitnoj žlezdi.
Zašto je važno da štitna žlezda pravilno funkcioniše?
Hormoni koje luči tiroida, štitasta žlezda, regulišu mnoge procese u organizmu, poput telesne temperature, metabolizma, rada srca i funkcionisanja nervnog sistema.
Ovi hormoni takođe utiču i na izgled i kvalitet kože i kose. Sve to ovoj maloj žlezdi smeštenoj na prednjoj strani vrata, između grkljana i ključne kosti, daje veliku ulogu u funkcionisanju našeg organizma i zato je treba redovno kontrolisati.
Tiroidna žlezda luči dva glavna hormona – trijodtironin T3 i tiroksin T4, a problem nastaje zbog njihove premale ili prevelike proizvodnje. U oba slučaja dolazi do brojnih poremećaja u organizmu.
Pripremila: Lidija Bratun