Da li homeopatija pomaže samo kod hroničnih bolesti?
U homeopatskoj praksi razlikujemo dva vida propisivanja lekova – konstitucijsko i akutno. Konstitucijsko propisivanje je ono kada se traži homeopatski lek za dete u celini u cilju lečenja neke hronične bolesti, to bi bio lek za budjenje potencijala samoizlečenja, dok akutno je vezano za situaciju u kojoj je dete trenutno a to je npr. neka respiratorna infekcija, osip, ujed komarca, pčele, sunčanica i sl, pri čemu se takođe propisivanje vrši na osnovu totaliteta simptoma (fizičkih, emotivnih i mentalnih). U akutnim razboljevanjima kod dece, od primarnog znaćaja je pedijatrijski pregled deteta i na osnovu toga donosimo odluku o načinu lečenja. U praksi 90% akutnih razboljevanja kod dece može uspešno da se završi homeopatskim lečenjem. U preostalih 10 % spadaju stanja koja uz homeopatski lek zahteva i konvencionalne lekove kao što su antibiotici, antipiretici, analgetici i sl. Deca koja su dugo pod homeopatskom terapijom imaju značajno manju potrebu za konvencionalnim lekovima.
Kako izgleda prvi susret deteta sa homeopatom?
U zavisnosti od uzrasta deteta bira se i način na koji će homeopata dobiti podatke. Najbolje je kad su dovoljno odrasli da sami pričaju. Pregled se sastoji od običnog razgovora tokom kojeg se homeopata trudi da što bolje upozna dete i njegovu osetljivost. Kad su deca mala i ne mogu verbalno da se izraze, ne mogu da kažu šta osećaju, najlakše se izrazavaju kroz crtanje. Majka je naročito važno da bude prisutna zbog anamneze trudnoće i porođaja. Dete stiče ličnost i karakteristike još od momenta začeća, pa se ispoljava kroz mentalno-emotivno stanje majke tokom trudnoće. Nekad taj podatak iz perioda trudnoće bude od velikog značaja, naročito kad su nam pacijenti veoma mali. Važno je da majka napomene homeopati ako je tokom trudnoće bila izložena stresu ili je uzimala lekove. Takođe daje podatke o porođaju da li je bio prirodan, izazvan, zakazan ili je rađen carski rez jer sve to ima uticaj na razvoj i mentalno-emotivno stanje deteta.
Kako se određuju lekovi?
Propisivanje se vrši na osnovu opservacije majke, podataka koje ona daje o detetu, trudnoći i porođaju, na osnovu pedijatrijskog pregleda kao i na osnovu opservacije deteta od strane samog homeopate . U ordinaciji obično imamo igračke pa kroz igru i njihov odnos prema igračkama i okruženju stičemo dodatne utiske o detetu.
Kako se koriste i čuvaju homeopatski lekovi?
Lekovi se mogu uzimati u obliku kapi ili saharinskih kuglica. Kuglice se ne gutaju već se pod jezikom tope u ustima. Kod manje dece i beba najbolje ih je davati u obliku kapi, pri tom 15 min pre i posle uzimanja HS-a se savetuje da ne uzimaju hranu ni pića. Pošto su lekovi energetski, osetljivi su na zračenje i poželjno ih je čuvati u metalnoj kutiji ili foliji da bi bili zaštićeno od spoljnih zračenja.
Šta treba očekivati posle datog homeopatskog leka?
Odgovor na lek koji nas leči je vrlo različit i individualan. Zavisi od patologije i kom stepenu bolesti je lečenje započeto. Za oboljenje koje duže traje i lečenje traje duže. U akutnim propisivanjima olakšanje nastupa brže (kad je adekvatan lek, olakšanje nastupa vec u prvih nekoliko sati do 48h), dok kod homeopatskog leka koji je propisan kao konstitucijski u cilju lečenja hroničnih bolesti, na prve znake ozdravljenja čeka se minimum 5-6 nedelja.
Koje su prednosti a koje su mane homeopatskog lečenja?
Prednosti su brojne: homeopatija nas leči bez neželjenih dejstava i kontraindikacija, lečenje je celovitije, veliki broj lekova (poznato je više od 3.000 lekova i taj broj se konstantno povećava) itd. Jedina mana je ta što potraga za pravim lekom može da potraje, najpre hroničnih bolesti. Izbor leka zavisi najviše od podataka koje daju roditelji odnosno sam pacijent, tako da ponekad ključna informacija za propisivanje se pojavi tek na kontrolnim pregledima. To je i najčešće razlog zašto odustaju na samom početku lečenja misleći da homeopatija nije za njih ili „da ne radi” .
Da li ima placebo efekta u homeopatskom lečenju?
Verovatnoća placebo efekta je prisutna u sličnom procentu kao i kod drugih vidova lečenja. Zabludu da je homeopatsko lečenje samo placebo efekat opovrgava činjenica da homeopatsko lečenje ima pozitivan učinak kod novorodjenčadi, takođe kod životinja i biljaka. Činjenica da ove grupacije nemaju svesnost o uzimanju lekova, apsolutno isključuje mogućnost da se radi o placebu.
Izvor: Zdrava i prava