Dani praznovanja i veselja na trenutak su vas izbacili iz rutine. Opustili ste se (neki možda i više nego što su to zacrtali), a imali ste vremena i da predahnete i dopunite baterije. Kada dođe vreme da se ponovo vratite u rutinu, nekako vam teško pada. Još vam se ne vraća na staro, dobro bi vam došao još koji dan bez težine svakodnevnih obaveza. To je prilično sipmtomatično za slavlja koja nam dolaze jednom godišnje. Takođe je simptomatično i da se ne radi samo o težini svakodnevnih obaveza. Kako smanjiti posledice prazničnog prejedanja?
Ukusna pečenja, bezbroj vrsta kolača, kalorični prelivi, i sve to „zaliveno“ alkoholnim pićima – ako ste se vi propisno počastili, vašem telu sigurno nije bilo lako. Za ove svečane količine i sorte hrane prazničnog prejedanja potrebno je vreme da se od njih oporavite. Preostao je možda i koji kilogram viška, što dodatno otežava stvari.
Sada više nije samo pitanje kako efikasno smršati, nego i kako poništiti posledice prejedanja. Gladovanje, čarobni napici ili rigorozne dijete – za to već i sami znate da nisu prava rešenja.
Post-praznični detoks: tri najvažnija alata
Mnogi prave grešku misleći da će se sve nekako samo od sebe rešiti ako se samo odreknu teške hrane i prepolove obroke. Ima i u tome istine, ali mnogo je važnije da znate kako i zbog čega sprovesti plan ishrane tako da pomognete vašem telu da se oporavi od prejedanja.
Ovo je posebno važno ako ste već dobijali upozorenja lekara o povišenom šećeru ili masnoćama u krvi, visokom pritisku ili nekom drugom stanju koje preti da bi moglo postati hronično. No, isto se odnosi i na potpuno zdrave osobe. Kojoj god grupi da pripadate, neko osnovno pravilo slično je onoj narodnoj „klin se klinom izbija“.
To znači da ćete posledice prekomernog konzumiranja hrane anulirati, između ostalog – hranom.
Postoje tri stavke u ovom kompletu koje bi trebalo da uzmete u obzir:
- Prilagođena ishrana
- Tečnost
- Fizička aktivnost
Jedna bez druge ne idu, pogotovo ako planirate i da se rešite neželjenih kilograma. Druga stvar, ne manje važna, jeste da ne razmišljate samo na način da vam doterivanje kilaže bude jedini cilj. Sve tri stavke, kada ih zaista usvojite kao svakodnevnu rutinu, postaju „alati“ kojima postižete osećaj vitalnosti, fizičke i mentalne dobrobiti i životne energije.
Ne mora biti teško
Što se tiče preporuka vezanih za ishranu, one zaista ne zahtevaju drastične promene preko noći. Jednostavno, nećete imati osećaj da ste se nečega odrekli.
Naravno, uvek je dobro da razmišljate u pravcu preskakanja namirnica koje vam ne donose ništa dobro (prosti ugljeni hidrati, industrijski šećer, trans-masti…). Takođe, činjenica je da su nam nekad potrebni jači i kaloričniji obroci – recimo, ako ste aktivni ili profesionalni sportista ili kao rekreativac planirate jači režim vežbanja.
Lagana hrana
Pošto i metabolizam po prirodi radi brže tokom prve polovine dana, idealno bi bilo da jaču hranu konzumirate za doručak ili ručak. U popodnevnim i večernjim satima birajte lakše obroke, jer na ovaj način posle prazničnih „odušaka“ rasterećujete želudac i dajete mu prostora za predah.
Ono što svakako možete jesti u većim količinama su razne vrste voća i povrća. To će posebno koristiti organizmu nakon što ste preopteretili želudac teškim i začinjenim jelima – pogotovo prženim i pohovanim mesnim đakonijama koje sadrže više masnoća i soli.
Ovaj efekat se poništava odabirom nemasnih mesa i većim porcijama salata uz obrok. Izbegavajte da ih dosoljavate i prelivate kaloričnim umacima. To ne znači da ih ne možete začiniti, na primer, mlevenim lanenim semenom, đumbirom, ruzmarinom, kurkumom ili cimetom, ako se odlučite za voćnu vitaminsku salatu. Ovi prirodni začini bogati su esencijalnim nutrijentima koji jačaju organizam i olakšavaju varenje.
Ako nameravate da izgubite i koji kilogram, kombinujte povrće koje sadrži više vode (zelena salata, krastavac, kupus). Ono će vam brže doneti osećaj sitosti pa ćete i količinski manje pojesti, a odličan je izbor za čišćenje organizma od nakupljenih toksina.
Savet plus u ovom slučaju je i odgovarajuća zamena za slatkiše. Zasladite se svežim ili sa nekoliko komada suvog voća (grožđa, šljiva ili smokava). Ako vam je potrebno da prebrodite poriv za šećerom, popijte šolju kakaoa. Korist od njega je višestruka – zasitiće vas, hidrirati i sačuvati vaš kardiovaskularni sistem tako što će sprečiti nakupljanje lošeg holesterola u krvnim sudovima.
Tečnost
Sledeće pravilo je da povećate unos tečnosti.
Kako je našem telu na prvom mestu najpotrebnija voda, preporučeni dnevni unos je oko 2 litre na dan.
Više vode pogotovo treba piti uz obilnije obroke. Time se organizam brže oslobađa viška soli, a voda će vam pomoći da regulišete varenje nakon teških i kaloričnih jela. Idealan je saveznik ne samo u mršavljenju, već i u i snižavanju krvnog pritiska.
Isto važi i ako ste se za praznike častili kojom čašicom alkohola više. Alkohol inače dehidrira organizam, pa ćete dovoljnom količinom vode nadoknaditi tečnost.
Ne zaboravite ni na tečnost u vidu limunade i biljnih čajeva da smanjite efekat prejedanja. Ukoliko nemate hroničnih problema sa želucem, dodajte u limunadu malo đumbira ili kurkume koji jačaju imunitet i pospešuju varenje. Čaj od koprive, đumbira ili zeleni čaj sa limunom i medom su takođe odličan izbor – ovo su prirodni čistači krvotoka koji ubrzavaju metabolizam.
Postoji još nekoliko trikova koji pomažu u smanjenju posledica prejedanja. Recimo, nutricionisti preporučuju da se posle obilnog obroka popije čaj bez šećera ili pojede neslana supa.
Blage čorbe od povrća takođe ublažavaju osećaj težine i nadutosti u stomaku. Ako planirate i detoks režim, neka vam se na meniju tog dana nađu vitaminske salate, povrće i napitak od jabuke, šargarepe i sveže cvekle.
Fizička aktivnost
I sami znate – ovo je neizostavna stavka ako želite da doterate „prazničnu“ liniju.
Pored toga što redovnim vežbanjem ubrzavate metabolizam, efekat se ogleda i u smanjenju apetita. Tajna je u načinu na koji fizička aktivnost deluje na receptore povezane sa insulinom, čime se pojačava potrošnja šećera.
Da biste uočili prve rezultate, potrebno je oko 2 do 3 nedelje. Tokom 5 dana u nedelji, odvojte sat-sat i po za setove vežbi koje vam prijaju, sa ciljem da se, pre svega, dobro preznojite.
Naime, sagorevanje masti počinje kada vam se puls ubrza od 110 do 140 otkucaja u minuti. Efekat ćete osetiti u vidu smanjenog apetita i dobrog raspoloženja i, naravno – lakoće koja vam vraća osećaj životnog elana.
Autor: Dunja Pinter