Postoji mnogo vrsta soli, ali koja se smatra najzdravijom ili pravom za vas? Čak i ako ne obraćate pažnju na trendove u hrani, verovatno ste primetili eksploziju različitih vrsta soli dostupnih u prodaji- od crne havajske morske do koralne, morske, sa dodacima bibera, limuna… Koja so je najzdravija?
“Najverovatnije rastuće zanimanje za kulturu gurmanske hrane i za određene vrste soli i jedinstvene profile ukusa različitih soli je u tome da se sada u svemu prate i postavljaju nove trendove”, objašnjava Caroline Vest Passerrello, nutricionista.
Osim boje, različit je i sastav proizvoda, a mi ćemo predstaviti neke od najrasprostranjenijih vrsta soli.
So i natrijum
Previše ove soli nije dobro za zdravlje.
So se sastoji od 40 procenata natrijuma i 60 procenata hlorida po težini. Sve soli, čak i one koje sadrže druge minerale, imaće istu osnovnu hranljivu vrednost, kaže Pasarelo.
“Trenutne dijetetske smernice za Amerikance preporučuju konzumaciju manje od 2.300 miligrama natrijuma dnevno. Međutim, prosečni Amerikanac potroši više od 3.400 miligrama dnevno”, kaže ona.
Većina tog natrijuma, ogromnih 70 procenata, dolazi iz prerađene hrane i obroka u restoranima, a ne iz soli dodavane tokom kuvanja ili za stolom. Ipak, četvrtina kašičice morske ili kuhinjske soli može biti čak 590 mg ili oko 26 procenata vaše preporučene dnevne vrednosti, prema USDA’s Food Data Central.
“Kao dijetetičar, zapravo nisam na strani gde mislim da bi svi trebalo da se ograničavaju i plaše soli. Ali verujem da postoje ljudi koji mogu biti vrlo osetljivi na so. A onda ako imaju zdravstvenih uslova, tada treba da počnete da ga ograničavate”, kaže Vendi Jo Peterson, dijetetičar u San Diegu.
Dakle, ako imate visok krvni pritisak, ograničite natrijum, imajte to na umu – i uvek pogledajte nutritivne etikete kako biste proverili sastav.
Kuhinjska so
“Kuhinjska so je upravo ono što podrazumeva – to je standardna so koju biste mogli videti u slaniku u restoranu”, kaže Abbie Gellman, dijetetičar i kuvar.
Najbolje se koristi za: Ti sitni kristali mogu biti korisni prilikom pečenja testa i mesa.
Da li je zdravo? Postoji nedostatak tih kristala jednake veličine. Sa kuhinjskom solju lakše je prekomerno posoliti hranu, često sadrži jod i oko 45 procenata vaše dnevne vrednosti .
“Jod je element neophodan za održavanje zdrave štitne žlezde i nedostaci mogu dovesti do povećane štitne žlezde, takođe poznate kao gušavost”, objašnjava Passarrello.
Košer so
“Ovo mi je najdraže”, kaže Gellman.
Kako izgleda: To je krupnija so. Svoj naziv dobila je zbog toga što se koristi prilikom obrade mesa u tradicionalnoj jevrejskoj kuhinji, čiji se principi pripreme nazivaju košer. Ova so je krupnija, ali ima lagnu teksturu koja se brzo razlaže, zbog čega je pogodna za sve vrste jela.
Najbolje se koristi za: Bilo koju vrstu jela – od variva do pečenja.
Da li je zdravo? Zbog veličine kristala, Gellman preporučuje košer sol ljudima koji treba da kontrolišu nivo natrijuma jer će koristiti manje soli.
Košer so, međutim, nema joda.
Morska so
Morska sol je generički termin za soli koje se prave od isparene okeanske vode. Pored standardnog natrijuma i hlorida, postoje i druge hranljive materije, poput gvožđa ili cinka, u zavisnosti od toga odakle se so vadi.
Kako izgleda: Zavisi od vrste soli, ali uglavnom se kreće od grube do sitnije osnove, u zavisnosti od marke.