Makrobiotika je stil života koji podrazumeva ravnotežu između biološkog, mentalno-emotivnog i duhovnog bića čoveka u skladu sa prirodnom sredinom i prirodnim zakonima. Pojam makrobiotika, izveden od grčih reči „macros“ (veliki, dug) i „bios“ (život), poznat je još od Hipokrata.
U Zapadnoj hemisferi osnovne principe makrobiotike dao je u svojoj knjizi „Makrobiotika – umetnost dugovečnosti“ Nemac Kristof Hufeland, filozof i doktor medicine, lični lekar velikog Getea. Ovu knjigu je početkom 19. veka na srpski jezik preveo akademik Jovan Stejić.
– Moderno makrobiotičko učenje potiče iz Japana. Njegov rodonačelnik Džordž Osava je integrisao uravnoteženi način ishrane i način života sa načelima orijentalne filozofije i uspostavio novi sistem preporuka za zdravlje u skladu sa prirodom. On i njegovi sledbenici, uglavnom Japanci, su ovo učenje proširili u zemljama zapadne Evrope i SAD. Najistaknutiji učenik Džordža Osave, Mičio Kuši osnovao je Kuši Institut u državi Masačusets gde je u poslednjih 30 godina školovan veliki broj stručanjaka za makrobiotiku, koji su širom sveta otvorili makrobiotičke centre za edukaciju – objašnjava prim. dr Nina Bulajić, specijalista medicinske mikrobiologije i parazitologije i makrobiotičar.
Makrobiotičko lečenje se sprovodi uravnoteženom celovitom ishranom, baziranoj na integralnim žitaricama, povrću, mahunarkama i ribi (kao glavnom izvoru animalnih proteina, vitamina B 12 i esencijalnih masnih kiselina), i u manjim količinama voću, algama, koštunjavim plodovima, semenkama i čajevima.
– Osim ishrane preporučuje se umerena fizička aktivnost i vežbanje, učenje pravilnog disanja, lična psihološka i duhovna higijena (putem duboke relaksacije, kreativne vizuelizacije i uspostavljanjem pozitivnih motiva), kao i adaptacija na životne okolnosti razvojem emocija ljubavi i poštovanja prema sebi i prema svetu u kome živimo. Ovakav sistem lečenja je u istočnoj medicini poznat kao holistički (celovit). Cilj ovakvog stila života je uspostavljanje biohemijske i energetske ravnoteže na svim nivoima u organizmu, što dovodi do maksimalne aktivacije svih prirodnih mehanizama samoodbrane i reparacije – navodi dr Bulajić.
Makrobiotičko lečenje, kaže naša sagovornica, sprovodi se svugde u svetu gde ima kvalifikovanih stručnjaka iz ove oblasti, a najviše u SAD.
– Zahvaljujući saradnji Kuši Instituta i medicinskih institucija u Bostonu urađeno nekoliko studija koji su ovaj pristup lečenju veoma afirmisali kod velikog broja hroničnih degenerativnih oboljenja, uključujući i kancer.
Distanciranost od prirode i sve veći broj obolelih od raznih bolesti, počinje da otvara svest o nužnosti prevencije i zdravog života koji počinju u sopstvenoj kući, u „kuhinji koja je farmacija života, aktivnosti i šetnji u prirodi“.
MAKROBIOTIČKI ČAJ ZA ČIŠĆENJE JETRE
Potrebno je
- ½ šolje ječma, geršle ili heljde
- 1 suva šitake pečurka, seckana
- ½ šolje rotkvica, sečenih na kockice
- ½ šolje lišća rotkvica, sečenih
- 2 supene kašike seckanih perca mladog luka
- ½ šolje klica (mung pasulja, sočiva ili lucerke)
- ¾ l vode
Sve sastojke staviti u šerpu, dovesti do ključanja, smanjiti vatru i kuvati nepoklopljeno 30 minuta. Procediti i piti jednu šolju sat vremena pr ručka i još jednu šolju 1 sat pre večere. Napitak se uzima četiri puta nedeljno mesec dana, a kod ljudi koji su više intoksicirani može i svaki dan.
Izvor: Zdravaiprava