Nesanica je češće ženski problem! Žene češće pate od nesanice, pokazuju podaci izveštaja Američkog sektora za zdravlje. Stručnjaci objašnjavaju da, osim što na nesanicu utiču bolest, stres, depresivna raspoloženja i težak posao, postoji još razloga zbog kojih su joj žene sklonije.
HORMONI
Žene i muškarci imaju različite nivoe estrogena i progesterona, koji kod pripadnica lepšeg pola dodatno variraju tokom menstrualnog ciklusa. Lekari veruju da ove hormonalne izmene utiču na nesanicu. Krvarenje, grčevi, osetljivost grudi i promene u raspoloženju čine da žene teže tonu u san.
DRUGO STANJE
Za vreme trudnoće one često loše spavaju zbog fizičke neudobnosti ili povećane potrebe za mokrenjem koja ometa san. Kod nekih se javlja i sindrom nemirnih nogu zbog hormonalnih promena i nižeg nivoa gvožđa, pa žene sve vreme nesvesno pomeraju donje ekstremitete.
BEBA
Kada se dete rodi, gotovo je sa spavanjem dok ne poraste. Čak i kada mališani uhvate normalan ritam sna, majke se i dalje bude. Imaju majčinske uši, ne spavaju više duboko jer su naučile da odgovaraju na plač ili poziv deteta.
MENOPAUZA
Noćna znojenja, promene raspoloženja i blage depresije tokom menopauze mogu da učine noći vrlo neprijatnim za žene. Umesto da se odmore, još im je teže kada padne mrak.
Hmelj tera nesanicu
Kada se spomene hmelj, većina pomisli na pivo. Gaji ga svaka zemlja u kojoj je razvijeno pivarstvo, jer etarsko ulje iz hmelja pivu daje prijatan miris, gorke materije gorčinu, a tanin ga bistri, taložeći belančevine ječmenog slada. Međutim, hmelj predstavlja i dobar sedativ, koji pomaže smirivanje živaca. Primenjuje se i u vidu infuzija, alkoholnog ekstrakta ili sirupa, kod osoba koje nemaju apetit i teško vare hranu. Takođe je primećeno da jastuci punjeni hmeljom pomažu kod nesanice. U obliku čaja hmelj pomaže kod poremećaja spavanja, stanja straha i nemira. Čaj se priprema tako što se jedna do dve kašičice hmelja preliju sa 2 dl ključale vode. Čaj se ostavi poklopljen da odstoji 15 minuta uz povremeno mešanje. Potom se procedi i pije. Protiv nesanice pred spavanje, a u drugim okolnostima kada nastupe strah i nemir.
Lavanda je od davnina korišćena za lečenje nesanice, bolesti nerava i lošeg varenja. Stavljana je u tople, opuštajuće kupke koje su obezbeđivale miran san, a danas se, ipak, najčešće koristi za pravljenje čaja.
Osim što opušta mišiće, smiruje nervozu i uznemirenost, čaj od lavande deluje blagotvorno i u slučajevima poremećaja spavanja. Priprema se jednostavno, a deluje brzo.
Dve kašičice cvetova lavande prelijte šoljom vrele vode, ostavite da odstoji deset minuta i procedite. Čaj zasladite medom i pijte dve šolje dnevno, jednu obavezno pre spavanja.
Pripremila: Lidija Bratun