Kada kažemo pirinač najčešće mislimo na belo, okruglo ili duguljasto zrno. Ipak, istina je da na svetu postoji čak 40.000 različitih vrsta pirinča. Razlikuju se po veličini, teksturi i boji.
Kada je u pitanju oblik zrna ono može da bude duguljasto, srednje okruglo ili kratko. Poznate su vrste beli, integralni, crveni, ali postoji i ljubičastii mnoge druge vrste pirinča, basmati ili jasminov pirinač.
KOJE ZRNO DA BIRATE
Dugo zrno pirinča, tvrde naučnici, ima niži glikemijski indeks od kratkog zrna. Osim toga kada skuvate pirinač dugog zrna ona je pahuljastija i manje se lepi.
Srednja zrna nešto su kraća i pogodnija za kuvanje rižota ili paelje.
Kratko zrno je skroz okruglo, loptasto, lepljivo pa je idelana sastojak za sutlijaš ili pirinač puding. Ima visok glikemijski indeks i diže šećer u krvi.
A BOJA?
Integralni ili beli pirinač su najrasprostranjenije sorte. Za smeđi pirinač se kaže da je zdraviji, jer nema oljušteno zrno i sadrži hranjive materije kao što su belančevine, masti i dijetalna vlakna, minerale. Ljuspasti deo sadrži i antioksidanse, može da smanji rizik od dijabetesa, nivo lošeg holesterola, kao i krvni pritisak.
Crni pirinač tamnu boju ima zbog fitohemikalija. Istraživanja pokazuju da su ove sorte veoam zdrave.
Crveni je poznat kao kineski narodni lek jer se povezuje sa smanjenjem lošeg holesterola, pomaže u borbi protiv dijabetesa, kardiovaskularnih bolesti i služi kao prevencija karcinoma.
Ima čak deset puta više antioksidansa od smeđeg, integralnog pirinča i hranjivija je. Neke studije pokazale su da crveni smanjuje nivo ukupnog holesterola posle dva meseca korišćenja.
Pripremila: M. V.