Iako vas dovodi do ivice suza ljutoj hrani ne možete da odolite. Ne ustručavajte se, naučnici tvrde da je ljuta hrana zdrava. Šta je sve netačno što znate o ljutoj hrani?
MIT: OD ZAČINJENE HRANE ĆETE DOBITI ČIR
Ljutoj hrani je dugo potpuno neopravdano pripisivano da izaziva čir na želucu. Štaviše, otkriveno je da je glavni krivac za Helicobacter pylori, bakteriju koja se nalazi na sluznici želuca.
MIT: ZAČINJENA HRANA UNIŠTAVA DRUGE UKUSE
Čim u usta stavite začinjenu hranu, osetićete neku vrstu utrnutosti, ali to je zapravo odbrambeni mehanizam tela.
Organizam počinje da proizvodi endorfin kako bi blokirao “bol”, a to je slična reakcija kao kada radite zahtevnije vežbe u teretani zbog “navale” endorfina.
MIT: LJUTA HRANA IZAZIVA POROĐAJ
Ljutoj hrani je pripisano da izaziva porođaj, što nikako nije tačno. Istina je da ona svakako može da uznemiri želudac trudnica, ali to je sve.
Studija objavljena 1996. u Journal of Ethnopharmacologyju istražuje antibakterijski učinak čili paprika, koje su najčešće korišćene u medicini drevnih Maja. Istraživači su otkrili da čili paprike inhibiraju pet vrsta bakterija. Ljute paprike ponekad se koriste kao homeopatski lek za infekcije uha. Laboratorijske studije o belom luku su pokazale da ovaj začin ima antiparazitska, antifungalna i antibakterijska svojstva.
RAK
Godine 2006., istraživači Cedar-Sinai Medical Centera otkrili su da kapsaicin sastojak u ljutim paprikama, sortama habanero, jalapeno i čili, pokreće samouništavanje ćelija raka prostate.
I beli luk deluje protiv raka – pre svega kao preventiva, a zatim i kao sredstvo za jačanje imuniteta.
MRŠAVLJENJE
Još je 1999. u British Journal of Nutritionu objavljeno istraživanje o odnosu konzumacije feferona, apetita i unosa kalorija. Istraživači su zaključili da konzumiranje ljute paprike smanjuje apetit i ukupan unos kalorija.
Studija objavljena 2006. godine u American Journal of Clinical Nutritionu pokazala je da konzumacija feferona poboljšava nivo šećera u krvi i insulina posle obroka.
Pripremila: Mariota Vlaisavljević