U poslednjih pet godina na Listu lekova u Srbiji nije stavljen nijedan savremeni lek registrovan u Evropi, a za više od 150 zahteva čeka se odluka. Već u okolnim zemljama situacija je mnogo bolja – broj najsavremenijih lekova dostupnih za lečenja pacijenata u Hrvatskoj veći je četiri puta, u Bugarskoj sedam, a u Sloveniji čak 12 puta. Mnogi pacijenti u Srbiji prepušteni su sami sebi kako bi pokušali da obezbede novac za neophodne lekove, dok su drugi prinuđeni da se leče zastarelim terapijama koje im neće doneti izlečenje.
Preko 700.000 pacijenata okupljenih u “Inicijativi za inovativni pristup poboljšanju dostupnosti novih lekova u Srbiji” traži uvođenje “Sistema za pragmatičnu procenu vrednosti (PVA sistema)”.
PVA sistem bi definisao kriterijume za uvođenje novih lekova uzimajući u obzir potrebe svih pacijenata. U pitanju je brz, efikasan i jednostavan bodovni sistem i anti-koruptivni mehanizam koji jasno određuje prioritete za ulazak lekova na pozitivnu listu.
U ime svih pacijenata u Srbiji, pozivamo državni vrh da razmotri usvajanje PVA sistema kako bi se ovaj problem što pre rešio.
“Inicijativa za inovativni pristup poboljšanju dostupnosti novih lekova u Srbiji” formirana je 8. februara 2016. godine, sa misijom da javno zagovara hitno poboljšanje pristupa savremenim i efikasnijim lekovima za pacijente u Srbiji. Inicijativa trenutno uključuje četiri udruženja pacijenata, koja predstavljaju preko 700.000 pacijenata u Srbiji: Udruženje za pomoć u lečenju obolelim od hronične mijeloidne leukemije Srbije – CML, Udruženje pacijenata sa retkim tumorima – UPRT, Udruženje za borbu protiv dijabetesa grada Beograda – PLAVI KRUG, kao i Udruženje obolelih od limfoma – LIPA.
Inovativni lekovi su najsavremenije terapije koje donose proboj u lečenju većine savremenih oboljenja i značajno povećavaju mogućnost boljeg ishoda lečenja. Farmakoekonomske studije pokazuju da se upotrebom inovativnih lekova na jedan investirani dolar ostvaruje ušteda od oko šest dolara za zdravstveni sistem u celini, kroz manje troškove usled kraćeg bolničkog lečenja, manjeg odsustvovanja sa posla, kao i prevencije daljih komplikacija koje zahtevaju operacije i skupa lečenja. Srbija značajno zaostaje za zemljama u Evropi i regionu kada je reč o dostupnosti inovativnih terapija – broj najsavremenijih lekova u Hrvatskoj veći je četiri puta, u Bugarskoj sedam, a u Sloveniji čak 12 puta.
Pripremila: Mariota Vlaisavljević