Trešnje su oduvek bile na dobrom glasu. Ovim ukusnim plodovima pridavao se čitav niz lekovitih svojstava, od leka za giht i artritis, do hrane za dobar san. Do nedavno sve se to smatralo narodnom medicinom, a sada su i istraživanja dala i temelj svim tim pričama.
One sadrže vitamine C, B i A, bioflavonoide, elagičnu kiselinu, antocijanin, melatonin. Ovi sastojci pomažu u borbi protiv raka, u prevenciji srčanih bolesti, ublažavaju bolove uzrokovane artritisom i gihtom, te glavobolju, ublažavaju simptome povezane sa fibromijalgičnim sindromom.
Takođe, ovi slatki plovodi pomažu da telo proizvodi melatonin na siguran i zdrav način, poboljšavaju fiziološke i mentalne funkcije.
Pozitivan učinak trešanja na zdravlje
Istraživanja su pokazala da konzumiranje trešnje može pomoći u sprečavanju srčanih bolesti i raka, ublažavaju bolove i poboljšavaju zdravlje kostiju.
Prevencija srčanih bolesti
Prema istraživanjima, flavonoid koji možemo naći u trešnjama ima antikancerogena svojstva, pomaže u sprečavanju srčanih bolesti.
Ublažavanje bolova
Antocijanini koji se nalaze u ovom voću blokiraju upalne enzime i smanjuju bolove. Zapravo, 20 trešanja je 10 puta delotvornije od aspirina.
Bubrežni kamenac
Nije samo plod zdrav – od peteljki trešnje možete da napravite čaj za poboljšano izlučivanje mokraće pri pojavi kamenca u bubrezima.
Saveznik u mršavljenju
Sadrže malo kalorija, nemaju masnoća, a imaju visok procenat vode. Istraživanja su pokazala da povećan unos vode u organizam povećava nivo energije i pomaže u ubrzanju metabolizma.
Protiv bubrežnih kamenaca: kašičicu peteljki trešanja prelijte sa 200 g vode ili mleka i kuvajte 1 do 2 minuta, ostavite poklopljeno 5 minuta, zatim procedite i pijte tri puta na dan. Protiv reume: tokom osam dana svakodnevno pijte sok od svežih trešanja tri puta na dan po jednu čašu. Protiv srčanih smetnji: usitnite 25 g koštica trešanja i stavite u 80 g jake rakije da stoji 10 dana na umerenoj temperaturi, zatim pijte 5 kapljica tinkture dva puta na dan.
Pripremila: M. P.