Boks je u ekspanziji širom naše zemlje, kao sport koji pomaže pravilan razvoj mišića, ali ujedno omogućava visok nivo kardio i aerobnog treninga. Veliki broj različitih elemenata treninga, poput udaranja u vreću ili “shadow” boksa, vežbačima nudi priliku da se oslobode stresa i pomeraju sopstvene granice. Pritom, u zavisnosti od težine, ovakvim treningom u trajanju od 30 minuta može da se potroši 100 do 300 kalorija, pa i više.
Među vežbačima, koji redovno stavljaju bokserske rukavice, i pronalaze zadovoljstvo u kontinuiranom treningu, je i Nina Seničar, naša popularna TV voditeljka i glumica.
Ona je otkrila i kako izgleda jedan njen trening, odnosno kojih šest pravila uvek primenjuje da bi uspela da ostvari maksimum tokom svakog treninga.
Držite fokus
“Smatram da je boks jedan od najefektivnijih načina da ostanemo u u formi, oblikujemo telo, i dobro se zabavimo. Dok treniram, vreme mi brzo prolazi, a tokom treninga trudim se da držim fokus na visokom nivou, što mi pomaže i u poslu. Najbolja stvar vezana za boks je ta što zapravo ne morate ni da odete u fitnes centar. Par rukavica i džak je, zato, sjajna investicija”, kaže Nina.
Boks je, u isto vreme, i veoma uzbudljiv sport, dodaje naša lepa glumica.
Primenjujte intervalni trening
“Za dobar kardio poželjan je intervalni trening. Nakon rada na vreći, imate opciju aktivnog odmora poput laganog preskakanja vijače, shadow box, laganog istrčavanja i slično. Tokom rada na vreći, što je oko 3 runde, interval bi značio 10 sekundi najbržeg udaranja, 10 sekundi odmaranja, i tako tri minuta. Druga runda bi bila 20 sekundi najjačeg udaranja i 20 sekundi odmora. Mnogo je varijacija, i za koju god da se odlučite nema greške, samo stegnite stomak iz kojeg i vučete veliki deo snage, jako stisnite pesnice, ruke stavite u visok gard da radi rameni pojas, i krenite”, kaže Nina.
Sami birajte kombinacije
“Većina ljudi misli da rad na vreći traje znatno duže nego što to zapravo jeste. Udarati u kontinuitetu ceo minut, punom snagom, je za početnika nemoguće. Idealna varijanta, za mene, je od 3 do 6 vezanih udaraca. Ne 1, 2, niti 10. Svakako probajte kombinacije koje vam prijaju, na primer 1-2-1-2, ili 1-2-3. Možda će vam biti zanimljivije da idete sa kombinacijama, nego sa pojedinačnim udarcima. Kod rekreativnog boksa lepota je u tome što nemamo striktna pravila, već radimo sve ono što nam prija. I menjajte udarce! Kroše, aper, direkt, sve to vas tera na razmišljanje i razvija bolju koordinaciju pokreta”, objašnjava.
Ubacite bućice
“Ubacite rad sa bućicama. Jedna runda može da bude “shadow”, odnosno boks sa zamišljenim protivnikom koji potpomaže kretanju i koordinaciji pokreta.. Takođe, svi vidovi vežbi za ruke koje možete da radite u sklopu treninga, uz dosta ponavljanja sa ovako malim opterećenjem, dovešće do lepih i izvajanih mišića.
Odaberite dobru opremu
“Jedna od ključnih stvari vezanih za uspešan trening je odabir opreme. Vodim računa o opremi u kojoj treniram, a kvalitetne patike su mi svakako priorite. Kada je u pitanju gornji deo, najviše mi odgovara Reebok Hero Racer Bra Pad jer prati svaki zahtevan pokret, pruža podršku i brzo se suši. Za donji deo bih izdvojila Reebok Lux helanke, odlično prianjaju, lagane su i rastegljive, a sloboda pokreta je zagarantovana”, smatra Nina.
Držite se pravila
“Kako ne bi došlo do povreda, pre treninga uvek prvo bandažirajte zglob. Zagrevanje je neophodno – lagano trčanje, razgibavanje, vijača. Potom, izaberite rukavice koje vam najviše odgovaraju, a prilikom udaranja džaka uvek držite pesnice čvrsto stisnute. Tokom udaranja, slabija ruka uvek ide napred i prati je iskorak istom nogom. Idealno je trening završiti vežbama za trbušne i leđne mišiće na koje često zaboravimo, jer nismo svesni njihovog značaja. Najveći deo tereta svakog dana nosimo na leđima, zbog čega ona prva i stradaju. Sledeći put kada vam trener kaže da uvučete stomak i ispravite leđa, znajte da to kaže sa velikim razlogom”, preporučuje na kraju poznata voditeljka.
Pripremila: Zdrava i prava