Na Ortopedskoj klinici Gersthof u Beču se pacijentima sa velikim defektima kostiju uz pomoć 3D-štampača ugrađuju individualno napravljene proteze. Tako svaki pacijent dobija veštački kuk po svojoj meri.
Veštački kuk prilikom prve ugradnje ne zahteva ništa više osim standardnog formata. Vremenom se dešava da se implant olabavi i pomeri se. To dovodi do bolova i problema sa hodanjem. Ukoliko pacijenti odlaze na redovne kontrole taj problem se na vreme prepozna.
Međutim neki pacijenti se jave kasno i već prilikom kontrole se vidi velika rupa u karličnoj kosti. U tom slučaju je veoma teško fiksirati standardnu protezu.
Do sada su defekti kostiju sanirani različitim metodama. Tada proteze retko mogu perfektno da odgovaraju pacijentu. Za takve slučajeve idealna je proteza urađena po meri uz pomoć 3D-štampača.
Da bi se takva proteza napravila svi podaci se najpre šalju u Belgiju gde se radi virtuelni 3D-model karlične kosti sa kružnim udubljenjem (acetabulum). Prema tom modelu 3D-štampač pravi šablon koji služi kao kalup za veštački acetabulum.
Prve modernije poznate operacije ugradnje veštačkog kuka rađene su još početkom šezdesetih godina prošlog veka. Međutim, one su sve do osamdesetih godina bile retke, ali je sa razvojem tehnologije i postoperativnih tretmana, broj operacija u Americi naglo porastao sa 9.000 u 1984. godini na 119.000 operacija u 1990. godini.
Danas je, s obzirom na razvoj kvalitetnog materijala za veštački kuk, savremene i brze operacije, oporavak postao lak i brz. Broj operacija povećao se samo u Americi na 310.800 u 2010. godini, dok je, poređenja radi, taj broj u 2000. godini iznosio 138.700.
Pripremila: Mariota Vlaisavljević