Nimalo ne čudi što su prirodni lekovi protiv prehlade i gripa toliko popularni jer moderna medicina još uvek nije ponudila rešenje za ove bolesti. Moderni lekovi uglavnom nude samo privremeno olakšanje simptoma, kao i mnogi prirodni lekovi, ali postoji nekoliko onih koji stvarno mogu da pomognu da se osećamo bolje. Pred sezonu gripa, uvek se treba prisetiti prirodnih lekova za preventivu i lečenje.
BELI LUK
Za njega se dugo smatralo da ima legendarne moći u borbi protiv bacila. Jedna studija je pokazala da suplementi na bazi belog luka mogu sprečiti prehladu ako se uzimaju svakodnevno. Međutim, dalja istraživanja su potrebna da bi se utvrdili pravi efekti belog luka. Sa druge strane, on je veoma hranljiv i može pomoći da obroci budu ukusniji kada zapušen nos čini sve da hrana ima blag ukus.
CINK
Neka istraživanja su pokazala da cink deluje protiv virusa kao što je prehlada. Postoje neki dokazi da ovaj mineral može sprečiti formiranje određenih proteina koje virusi prehlade koriste da se reprodukuju. Iako cink ne sprečava prehladu, istraživanja sugerišu da može skratiti trajanje simptoma i ublažiti ih ako se uzme u roku od 24 sata od prvih simptoma. Ne preporučuje se upotreba nazalnih proizvoda sa cinkom zbog mogućeg trajnog gubitka čula mirisa.
LJUTE PAPRIČICE
Ljute papričice su odličan izvor kapsaicina, antioksidansa koji deluje kao prirodni dekongestant (otpušava) i kao sredstvo za izbacivanje sluzi.
VITAMIN C
Da li je ovaj vitamin efikasan protiv prehlade – za sada ostaje neizvesno. Neke studije sugerišu da može pomoći u smanjenju trajanja simptoma prehlade za oko jedan dan. U jednom istraživanju, učesnici su bili izloženi ekstremnom fizičkom stresu i hladnom vremenu, a oni koji su uzimali vitamin C imali su 50 odsto manje šanse da se prehlade. Da bi se sprečila pojava prehlade, najbolje deluje 2000 miligrama ovog vitamina, ali takva doza može da izazove dijareju i bolove u stomaku.
EHINACEA
To je biljni preparat za koji se veruje da jača imuni sistem kako bi pomogao u borbi protiv infekcija. Većina dokaza pokazuje da ehinacea neće sprečiti prehladu, ali neka istraživanja pokazuju da smanjuje simptome za dan ili dva. Da biste isprobali, uzmite ehinaceu kada simptomi počnu da se javljaju i nastavite sa uzimanjem 7 do 10 dana. Najpre se konsultujte sa svojim lekarom.
PILEĆA SUPA
Pileća supa je efikasna protiv nekoliko simptoma prehlade. Udisanje pare ublažava začepljenje nosa, dok toplota tečnosti umiruje grlo i hidrira telo. Istraživači su otkrili da pileća supa ima čak i antiinflamatorna dejstva, doduše u laboratoriji, pa još uvek nije poznato da li ima isti efekat u realnom svetu prehlade.
TOPLI ČAJ
Topli čajevi pružaju slične efekte kao i pileća supa. Udisanje pare otpušuje nos, tečnost umiruje grlo i sprečava dehidrataciju. Crni i zeleni čaj imaju dodatne prednosti jer su puni antioksidanata, koji mogu sprečiti prehladu.
ĐUMBIR
Oljuštite đumbir i isecite na manje komade. Limun dobro operite i ostavite da odstoji jedan sat u hladnoj vodi u kojoj je rastvorena kašika sode bikarbone. Isecite ga na tanke kolutove i poređajte sa đumbirom u staklenu teglu. Prelijte medom i ostavite preko noći na sobnoj temeperaturi, a sutradan stavite u frižider. Svako jutro uzmite kašičicu meda natašte. Kod prehlada se preporučuje duplo veća doza.
PARA
Za veliku dozu pare dovoljno je da sedite u zatvorenom kupatilu i da na tušu pustite vruću vodu. Udisanje pare može pomoći da se očiste nosne šupljine, pružajući olakšanje od curenja i osećaja zapušenog nosa. Udisanje pare čaja od kamilice, nane ili bosiljka – pomaže disajnim organima.
SIRUP OD CRNOG LUKA
U teglu ređati kriške crnog luka, limuna, kašiku meda sve dok se posuda ne napuni do vrha. Ostaviti da odstoji na tamnom i hladnom mestu pokriveno tanjirićem od šest do 10 sati, dok crni luk ne pusti sok. Procedite u tamnu flašicu i uzimajte po jednu kašiku svaka dva sata.
SLANE KAPI
Sipanjem slanih kapljica u nos može se smanjiti nazalni sekret i pomoći da se ukloni višak sluzi, dok se smanjuje zapušenost. Slane kapi možete napraviti sami tako što ćete 200 mililitara tople vode promešati sa po jednom četvrtinom kafene kašičice soli i sode bikarbone. Možete koristiti špric za kapanje smese u jednu nozdrvu, dok drugu držite zatvorenu. Ponovite to dva do tri puta, pa onda pređite na drugu nozdrvu. Ovo je stari kineski lek protiv prehlade i gripa.
GRIP JE STIGAO U SRBIJU
Sezonski grip je stigao u Srbiju, potvrđeno je juče u Institutu za javno zdravlje „Batut”. Reč je o virusu, kako stručnjaci kažu, „običnog gripa”- H3N2. Dosad je obolelo, kako nadležni navode, 25 pacijenata, a kod četvoro je laboratorijskim analizama potvrđen virus gripa.
– Virus koji je stigao u Srbiju najdominantniji je i u Evropi. Aktuelan je skoro svake sezone – navode u „Batutu”.
Dr Goran Stevanović, direktor Infektivne klinike KCS-a, kaže da su spremni za eventulane teže kliničke slike.
– Imamo sve što nam je neophodno, kao i svake sezone. Za sada nemamo nijednog pacijenta na klinici – naveo je on.
Pripremila: Lidija Bratun