Pečurke jačaju imunitet i kosti i veoma su bogate hranljivim sastojcima! To su samo neki od razloga zašto ih treba obavezno uvrstiti u redovnu ishranu. One su veoma zdrave, a evo zbog čega su pečurke dobre za vaš organizam.
JAČAJU IMUNITET
Na imuni sistem veoma utiče način ishrane, a odgovarajućom hranom možete ojačati vaš imunitet. Pečurke su idealna hrana za vaše zdravlje, sadrže dosta antioksidanata i hranljivih materija. Neka naučna istraživanja su pokazala da ovi ukusni plodovi mogu smanjiti rizik od nastanka raka dojke i raka prostate.
JAČAJU KOSTI
Pored korisnog vitamina D, pečurke sadrže i kalcijum koji ima izuzetan značaj za zdravlje kostiju.
OBILUJU HRANLJIVIM SASTOJCIMA
Vitamin D je veoma značajan za zdravlje, a njegov nedostatak teško može da se nadomesti suplementima. Pored brojnih vrsta povrća, pečurke su odličan izvor vitamina D.
POMAŽE U BORBI PROTIV DIJABETESA
Pečurke se smatraju namirnicom koja se preporučuje kao sastavni deo jelovnika osoba koje pate od dijabetesa. One sadrže prirodni insulin i enzime koji pomažu organizmu da razloži šećer i skrob iz drugih namirnica.
TOPE KILOGRAME
Rezultati studije sprovedene na Univerzitetu Bafalo pokazali su da konzumiranje pečuraka može da reguliše nivo glukoze u krvi, čime će mršavljenje biti olakšano, naročito ženama.
CARSTVO ZA SEBE
Pečurke razgrađuju biljni materijal, pa je tamo gde ih ima drveće bujnije i zdravije, a prema Vitekerovoj skali iz 1965. godine, predstavljaju posebno carstvo koje ih odvaja od biljnog i životinjskog sveta. Njihovo razmnožavanje vrlo je složeno i zanimljivo, pa je i tema brojnih naučnih istraživanja.
RAZLIKA IZMEĐU OTROVNIH I JESTIVIH
Jestivi šampinjoni mirišu na badem ili anis, dok se otrovni javljaju u grupama i intenzivno su žute boje. Kada se protrljaju među prstima oslobađaju miris nalik izgoreloj gumi.
Vrganja u prirodi ima više od 30 vrsta, ali je tek pet do šest vrsta jestivo. Jestivi vrganji imaju potpuno belo meso, a rupice, odnosno pore u dnu šešira i drške nisu crvene. Kožica im je tamnobraon boje do crne, a ponekad i crvene.
Kod lisičarki, kojih ima desetak vrsta, ne može da se pogreši jer su sve jestive. Među njima, žuta šumska lisičarka najčešće se bere, dok je crna lisičarka, malena pečurka od 50 grama, ukusnija od većine drugih vrsta. Teško se nalazi jer se javlja na specifičnim mestima i samo u jesen.
Zekice su još jedna grupa pečuraka sa više stotina vrsta. Golubača, jestiva zekica, posebno se izdvaja jer ima ukus mladih mlečnih lešnika. Ona stiže u junu i julu, dok se u jesen javlja samo mestimično. Ima specifičan izgled, boja je bledo rezeda, a plod je sav ispucao.
Pripremila: S. G.