Definišući stres kao događaje koji se dešavaju na poslu, u kući i na ulici, a na koje mislimo da nemamo ili imamo vrlo malo uticaja, navikli smo da se sa njim suočavamo klasifikujući ga kao neizbežnu modernu bolest. Ako imate ovakve situacije neka meditacija postane vaša svakodnevica.
Kada nas pritom pogode gubici, raskidi ili neuspesi konstantnom osećaju stresa pripoje se destruktivniji sadržaji: tuga, krivica, osuđivanje, strah, samosažaljenje. To su momenti kada se unutar nas energija “veže u čvor”.
Možda zvuči kao fraza da trebamo da se pozabavimo osećanjima i reagovanjem na svakodnevna dešavanja, ali to je istina. Zaista nas u biti ne potresa osoba koja nas ugrožava u javnom prevozu ili osoba koja ne poznaje kulturu čekanja na red. Naša reakcija na ponašanje okoline stvara uznemirenje. Mislimo li stvarno da ljudi svojim mišljenjem ili opaskama mogu uticati na naše stanje? Verujemo li zaista da sve bolno i neprijatno što smo proživeli nestaje samo ako to ne vidimo? Sve naše psihološke tegobe nastaju jer ne dajemo glas svojim osećanjima. Da li smo neznalice u izražavanju osećanja?
Pre nego se pozabavimo podsvesno skrojenim modelima ponašanja uslovljenim prošlošću najpre se trebamo pozabaviti reakcijom na svakodnevna dešavanja.
Psihološka znanost ima pravo kada savetuje da se prvo “počupa koren, a grane će zatim same otpadati”, ali većina nas nosi unutar sebe potisnute nepodnošljivo bolne sadržaje i sasvim je u redu prići nežno sebi prilagođenim intenzitetom osetljivosti. Kada naučimo da se smirujemo i izbalansiramo reakciju na svakodnevna dešavanja, napetost i anksioznost napuštaće polako, ali sigurno naš svet.
Meditacija je jedan od načina da pomognemo sebi na putu samorazvoja. Meditacija zaista nije istočnjačka, komplikovana filozofija sa pozadinskom zagonetkom koja se da odgonetnuti samo asketizmom u pećini, niti položaj tela u “turskom sedu” dok nam ne otpadnu noge. Ne.
Odvojite par trenutaka u tišini ili u gužvi i zahvalite se za sva dobra i blaga koja imate i za sva dobra i blaga koja ćete dobiti. Popijte kafu ili limunadu sami sa sobom, osetite svoje prisustvo u ovom svetu i sve dobro što radite svakog dana za sebe i druge. Osvestite da je “krivica” formulacija uma i da postoji samo uzročno- posledično delovanje. Udahnite sa mišlju – neka je dobro meni – izdahnite sa osmehom i kažite – neka je dobro drugima. Radujte se, isplačite, naljutite se, osamite se – izrazite slobodno svoja osećanja uvek pazeći da ne ugrožavate druge, ali ni sebe. Ništa od toga neće promeniti stanje u duši sa kojim ste se povezali, samo će ga kroz slobodu življenja učvrstiti jače. Sve što nas povezuje sa magijom duše može biti naša lična meditacija.
Zato meditirajte i uživajte.
Autor: Dragoslava Kovačević, Reiki Master