Prehlada je virusna bolest kojom je pre svega zahvaćena sluznica nosa, a najčešće je izazivaju rinovirusi, čijem delovanju pogoduje suv i hladan vazduh uobičajen tokom zime. Postoji više od 200 različitih virusa koji mogu da dovedu do prehlade, a najkarakterističniji simptom je curenje iz nosa, zatim zapušen nos, bol u grlu i blago povišena temperatura. Prehlada se, srećom, može zaustaviti u startu, a rešenje je u homeopatiji.
Dok odrasla osoba u proseku može imati dve do četiri prehlade godišnje, deca mogu imati između šest i osam prehlada. Trajanje prehlade kod dece može biti duže – i do dve nedelje. Iako su simptomi prehlade slični kod dece i odraslih, neki dodatni simptomi kod mališana uključuju i smanjen apetit, probleme sa spavanjem, razdražljivost, otežano dojenje ili odbijanje flašice s hranom.
Kako se dobija prehlada
Vaše dete, kao i vi, prehladu može dobiti veoma lako: kapljičnim putem – kijanjem ili kašljanjem, direktnim kontaktom – poljupcem ili dodirom od strane bolesne osobe, ili indirektno dodirivanjem zaraženih predmeta, kao što su maramice ili kvake. Neki virusi, uključujući i uzročnike dijareje ili gripa, na ovim površinama mogu preživeti i po više časova.
Pazite da se ne razviju komplikacije
Iako se kod većine mališana prehlada leči u roku od nekoliko nedelja, trebalo bi da pazite na moguće komplikacije prehlade, a one uključiju:
Infekciju uha
Potražite znakove bolova u ušima, kao što su trljanje ili grebanje ušiju i povećana razdražljivost kod deteta.
Sinusu infekciju
Znakovi na koje treba paziti uključuju „zapušenje“ i iscedak iz nosa koji traju duže od 10 dana, bol na licu i eventualno povišenu temperaturu.
Respiratornu infekciju
Proverite da li postoje znakovi koji otežavaju disanje, kao što su „sviranje“ u prsima, ubrzano disanje ili širenje nosnica.
Kako lečiti prehladu
Prehlada zahteva odmor, mirovanje i povećan unos tečnosti i to su najčešće preporuke za lečenje. Da bi se imunski sistem borio protiv infekcije potrebno je da se sve fizičke aktivnosti svedu na minimum kako bi se sva raspoloživa snaga usmerila u odbranu. I što je najvažnije, virusne infekcije se, uprkos zabludama, ne leče antibioticima. Kao terapija se najčešće preporučuje primena prirodnih preparata, čije je dejstvo klinički dokazano, a to je, između ostalog i homeopatija kao jedna od grana komplementarne medicine koja je efikasna i naučno zasnovana medicinska metoda lečenja već 200 godina unazad koja podstiče prirodne sposobnosti čovekovog organizma na putu izlečenja.
Kompleksni nemački homeopatski lekovi, kao što su Influcid i Tonsilotren, napravljeni isključivo od prirodnih sastojaka, biljaka i minerala posebnom homeopatskom metodom, odličan su izbor u lečenju prehlade, i zato ih pedijatri preporučuju od najranijeg dečijeg uzrasta.
Influcid
U Srbiji je već 15 godina dostupan homeopatski lek, Influcid, koji na izuzetno nežan i vrlo efikasan način pomaže da se svaki organizam izbori sa virusnim infekcijama, bez obzira koji je izazivač u pitanju. Influcid snižava povišenu telesnu temperaturu, otklanja malaksalost i bol u mišićima, glavobolju, curenje nosa, kašalj i ostale simptome virusnih respiratornih infekcija. Podstiče delovanje imunog sistema na prirodan i nežan način, i ubrzava oporavak posle prehlade i gripa. Kombinacija homeopatskih supstanci u Influcidu je jedinstvena i posebno odabrana od strane stručnjaka, kako bi na prirodan način osnažila imuni sistem u borbi protiv respiratornih infekcija. Zajedničkim delovanjem komponente leka Influcid deluju na brz oporavak i nestanak svih simptoma gripa i prehlade.
Tonsilotren
Pažljivo odabrane i kombinovane homeopatske, biljne i mineralne aktivne sirovine u leku Tonsilotren omogućavaju smanjenje bola u grlu kod virusnih infekcija, smanjuju mogućnost pojave ponovnih infekcija grla i upale krajnika i podstiču odbrambene mehanizme samoizlečenja tj. jačaju imuni sistem.
Izvor: Zdravaiprava