Ajurveda, drevna indijska medicina, smatra da je voda najbolja tečnost za piće, pripremu hrane, kupanje i druge svrhe. Klasični tekstovi opisuju različite tipove vode, a najboljom se smatra kišnica sakupljena u jesen.
”Voda sakupljena u prigodne posude tokom jeseni naročito je preporučljiva kraljevima i osobama najvišeg staleža, kao i onima nežnog zdravlja” – Čarak Samhita, Sutrastana, 28/208.
A kada je najbolje piti vodu, pre, u toku ili posle jela, pitali smo Vladmira Čobića, instruktora ajurvede.
– Ako se voda pije pola sata (ili manje) pre jela, dolazi do smanjenja telesne težine, ako se u malim gutljajima pije tokom jela težina se ne menja, a ako se pije neposredno posle jela slabi varenje i povećava telesnu težinu.
Najbolja je vruća i mlaka voda
Vruća voda podstiče preznojavanje i izbacivanje toksina i korisna je u akutnim fazama bolesti i kod narušenog funkcionisanja probave. Mlaka i prohlađena voda daju svežinu, hlade i jačaju telo i čula. Ledeno hladna voda uništava varenje i štetna je za zdravlje.
Pij kad si žedan
Osnovno pravilo za uzimanje tečnosti je: Pij kada si žedan! Nema neke određene količine koja se mora popiti, samo zato da bi se ispunila norma za taj dan. Količina tečnosti koju osoba treba da popije zavisi od njene konstitucije, godišnjeg doba, posla koji obavlja, ishrane i trenutnog zdravstvenog stanja.
Ajurveda, najstariji sistem zaštite zdravlja u svetu
Ajurveda je, prema definiciji Svetske zdravstvene organizacije, najstariji održan, primenljivan sistem zaštite zdravlja u svetu, a poreklom je iz drevne Indije. Izraz ajurveda ima sanskritske korene i nastao je od reči „ajus“, koja znači život, i „veda“, koja znači znanje ili mudrost. Primena ajurvede održala se usmenim prenošenjem ove veštine hiljadama godina, a zapisana je pre 5.000 godina. Svetska zdravstvena organizacija priznala je ajurvedu 1977. godine kao metodu tradicionalne medicine, a od 2007. ova drevna metoda priznata je i kod nas.
Izvor: www.zdravaiprava.com