Sa toplijim vremenom, nažalost, stižu i alergije. Oči se zacrvene, nos curi, očni kapci nateknu, kijate, kijate, kijate… ako već ne počnete i da se gušite. Poslednjih decenija alergijske bolesti javljaju se u epidemijskim razmerama. Napast zvana alergija postaje akutelna posebno u proleće, kada kreće sezona polena. A pravog i dugoročnog rešenja najčešće – nema.
O ovoj temi razgovaramo sa dr Slavicom Stefanović, koja je nedavno inicirala osnivanje Udruženja „Alergije STOP!“ za borbu protiv alergija i autoimunih bolesti.
– U višedecenijskoj praksi u mojoj ordinaciji Holistic, a i u razgovorima sa kolegama sa kojima sarađujem, zaključili smo da je alarmantna učestalost alergijskih bolesti i simptoma. Stručni radovi i izveštaji, kao i statistika Svetske zdravstvene organizacije pokazuju drastično povećanje broja obolelih, kao i vrlo pesimistična predviđanja u smislu daljeg širenja – kaže dr Stefanović.
Ona ističe da je upravo zbog toga sa nekoliko koleginica krenula u ovaj entuzijastičan poduhvat, prvo osnivanja udruženja Alergije STOP!, a zatim i organizovanja sveobuhvatnog događaja koji će se pod istim nazivom održati 14. maja u Domu omladine, i gde će posetioci moći da se informišu o svemu što je važno u borbi protiv alergija: o simptomima, dijagnostici, novim terapijama…
Drastičan porast broja obolelih
Alergija je, objašnjava dalje naša sagovornica, preterana reakcija imunog sistema osobe na supstance iz okoline koje su inače bezopasne, ili na određenu vrstu hrane. I autoimuna reakcija je neispravna reakcija imunog sistema kada on napada ćelije sopstvenog organizma. Astma, polenska groznica, ekcem, alergija na hranu, celijakija, lupus, reumatoidni artritis i brojne druge bolesti jesu oblici ispoljavanja alergijskih i autoimunih smetnji.
Među glavnim krivcima za ovako alarmantno povećanje broja ljudi sa alergijama svakako su: globalno otopljenje, zagađenost okoline, porast koncentracije ugljen dioksida, proizvodnja hrane sa pesticidima i aditivima. Kouji Murayama, istraživač u Japan Meteorological Business Support Center u Tokiju, predviđa da će broj osoba koje pate od prehlada uzrokovanih polenom porasti za 40 odsto do 2050. godine.
– U poslednjih nekoliko dekada studije u Sjedinjenim američkim državama pokazuju da je kod više od polovine populacije klinički dokaziva bar jedna alergijska simptomatologija. Alergija na hranu je prema ANCHS (American National Center for Health Statistics) istraživanju iz 2014 godine peta po redu hronična bolest u SAD-u, sa incidencom u porastu. U istraživanju od 1997. do 2007. alergija na hranu je povećana za 18 odsto, i to kod dece i mladih ispod 18 godina starosti, naglašava Slavica Stefanović.
– Sve ovo je bio povod, ali i ideja vodilja za organizaciju manifestacije ALERGIJE STOP! Cilj Udruženja za borbu protiv aergija i autominuh bolesti je da omogućimo stanovništvu da pre svega sazna kako dijagnostikovati, kome se obratiti i kako na sveobuhvatan i najefikasniji način tretirati alergije – ističe dr Stefanović.
Holistički pristup lečenju
Predavanja eminentnih stručnjaka iz oblasti pedijatrije, imunologije, alergologije, dermatologije i nutricionizma pružiće bolju sliku o mogućnosti dijagnostike i sveobuhvatne terapije klasičnim metodama, ali i akupunkturom i fitoterapijom i drugim alternativnim terapijama. Biće reči o svim alergijskim bolestima, počev od atopijskog dermatitisa, astme, polenskih kijavica, ekcema, hroničnog kašlja do alergije na hranu…
Izlagači su koncipirani i odabrani tako da nam pruže uvid u paletu novih lekova za lečenje alergija, pa će biti prisutni i proizvođači pomoćnih lekovitih sredstava kao bitnog pomagača u lečenju alergija i održavanju postignutog stanja, zatim ustanove i ordinacije koje se bave lečenjem alergija kako klasičnim metodama metodama, tako i komlementarnim granama medicine, poput kvantne terapije, homeopatije, akupunkture… Ovoj manifestaciji podršku je dalo i Ministarstvo zdravlja.
Program
Alergije STOP! će biti održan u nedelju 14. maja u beogradskom Domu omladine i obuhvata:
- Izložbeni deo sajamskog tipa (farmaceutske kuće, proizvođači zdrave/organske hrane, vitamina i minerala, proizvodi za ličnu negu i higijenu doma, kozmetički preparati, itd)
- Predavanja i radionice. Renomirani domaći stručnjaci i gosti iz regiona održaće predavanja na različite teme iz oblasti imunologije, pedijatarije, pulmologije, nutricionizma, dermatologije, akupunkture i fitoterapije
- Specijalni programi. Čas joge kao antistres. Čas vežbi disanja, kineziterapijskih procedura
- Savetovalište. Test intolerancije na hranu, Nega kože odojčadi i dece sa alergijama, Nega kože lica sa alergijama.
Pripremila: Lidija Bratun