Ako ga do sada niste jeli, verovatno se pitate – šta je prokelj? Prokelj je povrće iz familije kupusa, na kojeg najviše i podseća, ali u mininijaturnoj varijanti. U istoj familiji se nalaze i kelj, raštan, keleraba, brokoli. Obično veličine oraha i baš i kao njegov „veliki brat“, kupus, nije bogat kalorijama, ali zato minerala, vlakana, biljnih proteina i vitamina ima u izobilju.
U ishrani se najčešće jede kao prilog, ali i kao salata. Moguće ga je pripremiti na mnogo načina, što zavisi i od recepta i namene. Poželjno ga je pripremiti isti dan ili sutradan od dana kupovine, jer za razliku od kupusa, ne održava se dugo u svežem stanju i mora se držati u frižideru. Ako ga previše kuvate, prokelj razvija specifičnu gorčinu.
Uzgajan je od starih vremena, čak se jeo i u starom Rimu. Pre nekih 500 godina postao je popularan na područjima današnje Holandije i Belgije.
Danas se uzgaja širom sveta i dostupan je i u našim marketima tokom cele godine. Ovo povrće sadrži značajne količine vitamina C i K, folne kiseline i dijetnih vlakana. Redovnom konzumacijom ovog povrća umanjujete rizik od raka, ali i utičete na metabolizam i opšte dobrobiti organizma.
BOGATSTVO U MALOM PAKOVANJU
Kalorijska vrednost prokelja je 43 kcal / 100g, a u toj količini sadrži: ugljenih hidrata 9 g, (šećera 2,2 g, vlakana 3,8 g), masti 0,3 g, belančevina 3,4 grama.
Sadrži značajne količine vitamina C i vitamina K, dok nešto manje ima vitamina A i kompleksa B vitamina. Prokelj sadrži i razne minerale: gvožđe, kalcijum, fosfor, magnezijum, kalijum, cink i natrijum.
– Pored toga, veruje se da prokelj štiti od raka debelog creva zato što sadrži sinigrin. Drugo hemijsko jedinjenje, sulforafan, koje prokelj takođe sadrži ima snažno antioksidativno dejstvo i takođe se bori protiv raka. Ako se prokelj kuva u vodi, određena količina pomenutih jedinjenja degradira, pa je najbolje prokelj kuvati na pari ili ga pripremati na način „prži-mešaj“. Prokelj takođe sadrži i indol-3-karbinol, jedinjenje koje utiče na blokiranje ćelije raka, tako što popravlja štetu na ćelijama DNK lanca. Nije magično bilje, pa ga pacijenti koji uzimaju antikoagulante ne smeju uzimati u većim količinama, jer sadrže vitamin K – savetuje Jasna Anđelković, nutricionista.
KAKO SE SPREMA?
Odsecite krajeve prokelja i ogulite listove koji su napolja oguljeni. Kuvajte ih u vodi ili na pari ili ih pržite sa mešanjem u voku. Ako koristite manje glavice, one će se brže pripremiti i manje će izgubiti hranjivih materija. Dakle, ne preterujte sa termičkom obradom, jer će prokelj biti premekan i siv, a imaće opor i internzivan ukus koji mnogi ne vole.
ZDRAVA SALATA
Potrebno je
- 500 g prokelja
- kašika kore od limuna
- kašika vinskog sirćeta
- kašičica limunovog soka
- pola kašičice suvog peršuna
- so i biber
Priprema
U ključaloj vodi kuvati prokelj sedam minuta, pa ga ocediti. U činiji pomešati začine i tom smešom preliti prokelj.
Pripremila: Lidija Bratun