Naučnici kompanije Nestlé po prvi put su utvrdili da termički obrađeni probiotici deluju na ćelije tako da pružaju bolju ravnotežu imunološkom sistemu od njihovih živih ekvivalenata. Ovo otkriće moglo bi da pomogne istraživačima u razvoju učinkovitijih probiotičkih proizvoda, kao što su hrana i pića za decu sa dužim rokom trajanja.
Probiotici su žive, dobre bakterije koje se nalaze u nekim fermentisanim namirnicama. Neophodne su za imunološko zdravlje ljudi, a u hrani se obično koriste u svom izvornom, neobrađenom obliku. Termička obrada probiotika uništava njihovu sposobnost razmnožavanja, a naučnici kompanije Nestlé su želeli da utvrde da li tako obrađeni probiotici i dalje imaju poželjne zdravstvene vrednosti.
Nova Nestlé studija, objavljena u časopisu “Journal of Allergy and Clinical Immunology” istražuje kako živi i termički obrađeni oblici probiotika vrste Lactobacillus paracasei utiču na ćelije imunološkog sistema na epigenski način.
Naučnici su otkrili da oba oblika probiotika dovode do veće proizvodnje interleukina-10 (IL-10), proteina koji ima značajnu ulogu u imunološkom zdravlju, kao i da su termički obrađeni probiotici učinkovitiji. Tako bi termički obrađeni probiotici u budućnosti mogli biti dostupnije sirovine od njihovih živih ekvivalenta, s obzirom na to da ne zahtevaju uslove koji ih održavaju stabilnim.
ŠTA SU PROBIOTICI A ŠTA PREBIOTICI?
Probiotici
Probiotici su živi bakterijski mikroorganizmi koji povoljno deluju na domaćina poboljšavajući njegovu crevnu mikrobnu ravnotežu. U tom smislu koriste se samo dobro ispitani sojevi bakterija kao: Lactobacillus acidophilus, Lactoccocus lactis, Bifidobacterium bifidum, Lactobacillus salivarius, Lactobacillus casei i Enterococcus faecium.
Prebiotici
Prebiotici nisu živi organizmi već supstance koje ljudski organizam ne razgrađuje. Najčešće se radi o nedigestivnim ugljenim hidratima iz mleka ili raznih vrsta voća i povrća. Razgradnja tih supstanci počinje tek u debelom crevu pod uticajem bakterija. Rastvaranjem se stvara propionska, sirćetna i mlečna kiselina, koje snižavaju pH u crevima i tako uništavaju patogene mikroorganizme, a podstiču rast i razvoj normalne crevne flore.
Probiotici i prebiotici se mogu koristiti kao dodatak jelima. Opšte je poznata prisutnost probiotika u jogurtima, kefirima i drugim oblicima kiselog mlečnog proizvoda. Takav način primene možda je dovoljan za zdravo crevo, koje ima sačuvanu normalnu crevnu floru. Glavni nedostatak ovih preparata je što ne sadrže bakterije ljudskog, već životinjskog porekla, pa im je smanjena otpornost na kiselinu želuca i nemaju mogućnost dugoročnog boravka u normalnoj crevnoj flori.
Pripremila: Mariota Vlaisavljević