Naš “ći” putuje kroz telo određenim putanjama koji se nazivaju meridijani ili kanali. To kretanje može da izazove razne osećaje kao što su peckanje, toplota, trnci, pulsiranje ili treperanje, magnetski osećaj, jeza i slično, objašnjava Valentina Šljivić, Taičičuan i Ćigong instruktor i za portal Zdrava i prava otkriva zašto bi svaka žena trebalo da vežba ove drevne veštine.
Možemo da zamislimo kretanje ćija kao električni ili biohemijski napon koji se kreće kroz telo i tkiva.
Taoistička izreka kaže: „Misao se kreće, a ći je prati“. Gde god da usmerimo pažnju “ći” će se skupljati i nagomilavati.
Zapadna nauka je dokazala da jednostvanim usmeravanjem pažnje na neki deo tela možemo izazvati pojačanu aktivnost nerava i mišića, kao i pojačan priliv krvi i limfe. Prema kineskoj medicini sve navedene sisteme pokreće Ći.
Što je jača vaša pažnja i svesna namera, to je jače kretanje Ćija. Ovakva svest predstavlja osnovu meditativnih praksi Taoa. Ći na zapadu prevodimo kao energija, univerzalna životna energija.
Sada kada znamo šta je Ći možemo da objasnimo Taiči i Ćigong.
Ćigong je tehnika statično meditativne prirode, dok je Taiči dinamično meditativna veština.
Ćigongom usmeravamo svesnu nameru za protok energije Ći-ja u telu kako bi tok ćija nesmetano tekao. Statičnim laganim pokretima, svesnom namerom i produbljenim disanjem dovodimo Ći u Polje Cinobera.
U Tačiju izvodimo stilizovane pokrete u osam pravaca koje podsećaju na borilačku veštinu i samim tim se i nazivaju unutrašnja borilačka veština koja služi da upoznate sebe i dovedete u sklad svoj um, telo i dah, da osvestite kretanje energije Ći kroz vaše telo i svesno pratite tok života u vašem okruženju odnosno ili Ćija mikrokosmosa u makrokosmosu.
Ćigong je majka Taičija. Za Taiči kažemo da je produžena ruka Ćigonga. Istočnjačke veštine koje nas uče kako da se harmonizujemo kroz svakodnevno praktikovanje istih.
Taoističko učenje kroz praksu Taičija i Ćigong nas uči da je potrebno da našu svest (naš Ći) preusmerimo iz glave (što podrazumeva da mislimo mozgom, vidimo očima, čujemo ušima i govorimo ustima) ka stomaku. Pupak je mesto odakle se naše telo hrani dok smo u materici i ono ostaje naš glavni energetski centar tela celog života.
Moderna nauka potvrđuje da se u našem stomaku nalazi 100 miliona neurona, više nego u kičmenoj moždini, tako da postoje dokazi da naš Tantien ima sposobnost da obradi misli i osećanja. Tantien / Dantien je mesto malo niže ispod pupka za koji se smatra da je centralna tačka fizičkog tela i glavni izvor životne energije svakog bića. Taoisti oduvek veruju da su naša osećanja energija i da ne dolaze samo iz mozga već iz različitih organa.
Svi delovi našeg tela zajednički rade na održavanju ravnoteže i sklada, a svaki deo ima sopstvene vrednosti. Mozak je nedostižan u transformisanju i projektovanju naše energije u svet kroz naše delanje i kreativnost. Ali nije odgovarajući za stvaranje i skladištenje energije.
Previše energije u mozgu stvara osećaje razdražljivosti i neusklađenosti. Energiju je potrebno spuštati u stomak u polje Cinobera kako ga nazivaju drevni Taoisti.
U kineskoj medicini pored ženskih reproduktivnih organa smatraju se i bubrezi za reproduktivne organe, koji imaju sposobnost proizvodnje ogromne količine životne energije.
Vežbama Ćigong i Taiči učimo kako da skupljamo životnu energiju u stomak odnosno Tantien odnosno u polje Cinobera.
Rezultat vežbanja Taičija i Ćigonga je zdravo telo i zdrav duh koje navodi Valentina Šljivić.
- poboljšava imunitet,
- poboljšava besprekoran rad endokrinog sistema,
- poboljšava rad krvototka što pospešuje lepši ten i kožu,
- relaksira um i telo,
- jača tetive i zglobove,
- pojačava pokretljivost mišića,
- produbljuje dah,
- popravlja krvnu sliku ,
- pomaže da ći stiže u svaki opušteni deo tela,
- reguliše funkcije nervnog sistema,
- otklanja stres,
- dovodi u ravnotežu funkcije unutrašnjih organa,
- pojačava imunološki sistem,
- poboljšava držanje tela,
- koristi se u lečenju bolesti od zavisnosti,
- artritisa,
- kao preventiva protiv osteoporoze,
- multipleskleroze i kod raznih psihosomatskih bolesti.
- dovodi do visokog stepena koncentracije,
- povećava samopouzdanje,
- smanjuje telesnu težinu,
- smanjuje ljutnju, bes, pohlepu, brigu.
Autorsko tekst: Valentina Šljivić
Taičičuan & Ćigong instruktor